Hatályos 2013. július 1-től 2016. február 29-ig

Tt. 377/2004.

Törvény
A NEMDOHÁNYZÓK VÉDELMÉRŐL,
valamint egyes törvények módosításáról és kiegészítéséről


2004. május 26.


Módosítva:
Tt. 465/2005., hatályos 2005. november 1-től
Tt. 378/2008., hatályos 2008. december 1-től
Tt. 461/2008., hatályos 2009. január 1-től
Tt. 87/2009., hatályos 2009. április 1-től
Tt. 87/2009., hatályos 2009. szeptember 1-től
Tt. 547/2010., hatályos 2011. január 1-től
Tt. 142/2013., hatályos 2013. július 1-től


A Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa a következő törvényt alkotta meg:


I. cikkely

1. §
A szabályozás tárgya
Ez a törvény szabályozza
a) az emberek védelmének feltételeit a nikotintól mint a dohányban és dohányárukban lévő, függőséget okozó és káros alkotóanyagtól, védelmének feltételeit a függőség kialakulásától, a dohányzás káros hatásaitól és a dohányáruk egyéb használatától, melyek károsítják a dohányzók és a dohányzás hatásainak közvetlenül kitett nemdohányzók egészségét,
b) az emberek védelmének feltételeit azon termékektől, melyeket dohányzásra szántak, és nem tartalmaznak dohányt,
c) a dohányáru eladásának, gyártásának, megjelölésének és forgalomba hozatalának feltételeit. 

2. §
Alapfogalmak
(1) A nikotin nikotin típusú alkaloid.
(2) A kátrány nyers, vízmentes és nikotinmentes füstkondenzátum.
(3) A szén-monoxid színtelen, illat- és szagmentes gáz, mely a szerves anyagok tökéletlen égésénél keletkezik, és a cigarettafüst gázfázisában található.
(4) E törvény alkalmazásában
a) a dohányáruk dohányzásra, rágásra, szippantásra1) és szopogatásra szánt, dohány alapanyagból, vagy technológiailag módosított dohányból készült termékek, hacsak részben dohányból készültek is,
b) a belső fogyasztásra szánt dohány minden belső fogyasztásra szánt termék, kivéve a dohányzásra vagy rágásra szántat, teljesen vagy részben dohányból gyártottat por vagy részecskék formájában vagy e formák kombinációjában, leginkább adagok formájában zacskókban vagy porózus zacskókban forgalmazottakban, vagy élelmiszer-ipari termékre hasonlító formában.
c) a dohányzó hely zárt légterű és közvetlenül szellőztethető, dohányzásra kijelölt helyiség,
d) a dohányzó terület általában nem zárt légterű tér, ahol megengedett a dohányzás,
e) a káros anyagok olyan, az emberi szervezetre káros hatású anyagok, melyek dohányárukban, azok füstjében és kátrányában találhatóak vagy olyan termékekben, amelyeket dohányzásra szántak, és nem tartalmaznak dohányt,
f) a dohányáruk forgalomba hozása magába foglalja a dohányáruk eladásra való kínálatát, értékesítését vagy fogyasztásra való kínálását, raktározásukat vagy szállításukat eladás céljából,
g) az összetevő bármilyen anyag, vagy bármilyen összetevő, kivéve a dohánylevelet és a dohányáruk gyártásánál vagy előkészítésénél használatos, valamint a kész termékben továbbra is, akár megváltozott, papír, szűrő, tinták és ragasztók formájában jelenlevő dohánynövény egyéb természetes vagy nem feldolgozott részei, 
h) a fogyasztói csomagolás a dohányáru bármilyen, a fogyasztó számára eladásra szánt egységcsomagolása, 
i) a közétkeztetési egység az ételek és italok felszolgálásával kapcsolatos étkeztetési szolgáltatásokat nyújtó egység,
j) a kereskedelmi egység egy elhatárolt, zárt légterű helyiség, állandó építészeti objektum, mely a fogyasztók számára árueladásra szolgál.
k) a termékek, amelyeket dohányzásra szántak és nem tartalmaznak dohányt, olyan dohánymentes termékek, amelyek fogyasztása a termék elszívásával történik,
l) az áruház egy elhatárolt, zárt légterű terület, állandó építészeti objektum, amelyet kereskedelmi egységek vagy szolgáltatásnyújtásra és árueladásra kijelölt helyiségek összessége alkot, beleértve az egyéb, nyilvánosan hozzáférhető helyiségeket,
m) a hivatali épület egy elhatárolt, zárt légterű terület, állandó építészeti objektum, amely a közhatalmi szervek feladatainak végrehajtására szolgál vagy van kijelölve,1aa)
n) az étel közvetlen fogyasztásra szánt kezelt élelmiszer.

3. §
Tájékoztatás a dohányárukról
(1) A dohányáruk gyártója, az importőr vagy a forgalmazó minden évben benyújtja a Szlovák Köztársaság Egészségügyi Minisztériumának (a továbbiakban „minisztérium“) a Szlovák Köztársaságban eladásra szánt dohányáruk gyártásánál felhasznált minden összetevőnek és azok mennyiségének jegyzékét, mégpedig az egyes dohányáruk márkaneve és fajtája szerint.
(2) Az összetevők jegyzékének az (1) bekezdés szerint tartalmaznia kell az egyes összetevők felhasználásának okát a dohányáruk előállításánál, funkcióját és besorolását, a dohányáru gyártója vagy importőre számára rendelkezésre álló toxikológiai adatait elégetett vagy nem elégetett formában, főleg az egészségre és függőségre való hatásaikkal összefüggésben.
(3) A minisztérium a fogyasztók tájékoztatása céljából bebiztosítja az (1) és (2) bekezdés szerinti információk közzétételét a helyi sajtóban vagy az interneten , kivéve azokat az információkat, melyek a gyártó vagy importőr üzleti titkának1a) minősülnek.

4. §
Figyelmeztető feliratok
(1) A nem dohányzásra szánt dohányáru kivételével minden dohányáru fogyasztói csomagolásán általános figyelmeztetést, valamint utólagos figyelmeztetést kell feltüntetni, és a cigaretta fogyasztói csomagolásán további adatokat a károsanyag-tartalomról, valamint a tételszámot vagy annak ekvivalensét a gyártás helye és ideje formájában.
(2) Az általános figyelmeztetések a következők:
a) "A dohányzás halált okoz. / A dohányzás halált okozhat."
b) "A dohányzás súlyosan károsítja az Ön és környezete egészségét."
(3) A (2) bekezdésben feltüntetett általános figyelmeztetéseknek rendszeresen váltakozniuk kell; a dohányáru fogyasztói csomagolásának elülső oldalára és a dohányáru minden kiskereskedelmi forgalmazásában használt további külső csomagolására kell rányomtatni őket, kivéve a további átlátszó csomagolást.
(4) A kiegészítő figyelmeztetések a következők:
a) „Tíz tüdőrákból kilencet a dohányzás okoz“,
b) „A dohányzás száj- és torokrákot okoz“,
c) „A dohányzás károsítja az ön tüdejét“,
d) „A dohányzás szívinfarktust okoz“,
e) „A dohányzás agyszélhűdést és súlyos egészségkárosodást okoz“,
f) „A dohányzás elzárja az ön ütőereit“,
g) „A dohányzás növeli a vakság kialakulásának kockázatát“,
h) „A dohányzás károsítja az ön fogait és fogínyét“,
i) „A dohányzás megölheti az ön meg nem született gyermekét“,
j) „A cigarettája füstje árt az ön gyermekeinek, családjának és barátainak“,
k) „A dohányzó személyek  gyermekei esetében magasabb a dohányzás elkezdésének veszélye“,
l) „Hagyja abba most azonnal – maradjon életben hozzátartozói számára“,
m) „A dohányzás gyengíti a megtermékenyítő képességet“,
n) „A dohányzás növeli az impotencia kialakulásának kockázatát“,.
(5) A (4) bekezdésben feltüntetett kiegészítő figyelmeztetéseknek rendszeresen váltakozniuk kell; a dohányáru fogyasztói csomagolásának hátsó oldalára kell rányomtatni őket és a dohányáru minden kiskereskedelmi forgalmazásában használt további külső csomagolására, kivéve a további átlátszó csomagolást.
(6) A nem dohányzásra szánt dohányáruk minden fogyasztói csomagolásán a következő figyelmeztetést kell feltüntetni: „Ez a dohányáru károsíthatja az Ön egészségét, és függőséghez vezet.“ Ezt a figyelmeztetést a dohányáru fogyasztói csomagolásának legszembetűnőbb felületére kell rányomtatni és a termékek minden kiskereskedelmi forgalmazásában használt további külső csomagolására, kivéve a további átlátszó csomagolást.
(7) A (2) bekezdésben feltüntetett általános figyelmeztetésnek és a (6) bekezdésben feltüntetett figyelmeztetésnek a dohányáru csomagolásának elülső felének minimálisan 30 %-át kell lefednie. A (4) bekezdésben feltüntetett utólagos figyelmeztetésnek a dohányáru csomagolása hátsó felének minimálisan 40%-át kell lefedniük; a cigarettán kívüli dohányáruk csomagolásán, melynek legszembetűnőbb felülete meghaladja a 75 cm2-t, az általános figyelmeztetésnek és kiegészítő figyelmeztetésnek egyenként minimálisan 22,5 cm2 területet kell lefednie.
(8) Az (1) bekezdés szerinti figyelmeztető feliratokat 
a) államnyelven kell feltüntetni,
b) kövér fekete Helvetica típusú betűvel kell kinyomtatni fehér alapra; a betű pontnagysága a figyelmeztető feliratra szánt terület lehető legnagyobb részét és a károsanyag-tartalom információra szánt terület lehető legnagyobb részét kell elfoglalnia,
c) kisbetűvel kell kinyomtatni, kivéve a kezdőbetűt és azt, amikor a nyelvtani szabályok megkívánják,
d) a nyomtatásra szánt terület közepére kell igazítani, párhuzamosan a csomagolás felső szegélyével,
e) minimálisan 3 mm, de maximálisan 4 mm széles fekete szegéllyel vannak szegélyezve, mely nem akadályozhatja a figyelmeztető feliratok és a károsanyag-tartalomról szóló információk olvashatóságát, kivéve a (6) bekezdésben feltüntetett termékeket; a szegélyek beszámítódnak a szövegekre szánt területbe.
(9) Az (1) bekezdésben feltüntetett figyelmeztető feliratokat nem szabad a zárjegyekre helyezni. Eltávolíthatatlanul és letörölhetetlenül kell azokat kinyomtatni, és nem lehetnek rejtve, lefedve vagy megzavarva egyéb szöveggel, képpel, vagy a fogyasztói csomag kinyitásával. Ha nem cigarettáról, hanem egyéb dohányáruról van szó, a figyelmeztető feliratok öntapadó matricákkal is rögzíthetők azzal a feltétellel, hogy azok eltávolíthatatlanok.
(10) A dohányáruk fogyasztói csomagolásán tilos megtévesztő szöveget, megnevezést, védjegyet és képi vagy egyéb jeleket használni, melyek azt sejtetnék, hogy az adott dohányáru kevésbé ártalmas, mint a többi termék; ezzel nem sérül a károsanyag-tartalomról szóló információk feltüntetésének kötelessége az 5. § (6) bek. szerint. Tilos az azonos értékű kifejezések más nyelveken való használata.

5. §
Káros anyagok
(1) A kátrány tartalma 1 cigarettában (a továbbiakban „mg/cig.“) nem haladhatja meg a 10 mg-ot.
(2) A nikotin tartalma nem haladhatja meg az 1 mg/cig.-t.
(3) A szén-monoxid tartalma nem haladhatja meg a 10 mg/cig.-t.
(4) A cigaretták kátrány-, nikotin, szén-monoxid tartalma és a cigaretták fogyasztói csomagolásán feltüntetett kátrány- és nikotintartalom helyes értékei a nemzetközi irányelvek (ISO) alapján vannak meghatározva és ellenőrizve. A szén-monoxid megbízhatósági intervalluma az illetékes műszaki irányelv felülvizsgálatáig +/–25%, azonban a megadott megbízhatósági intervallum legkisebb elérhető értéke +/–1,5 mg/cig.
(5) A vizsgálatokat a (4) bekezdés alapján bejelentett adatok helyességének igazolására hitelesített tesztlaboratóriumok2) végzik. A hitelesített tesztlaboratóriumok jegyzékét a laboratóriumok jóváhagyására megállapított kritériumokkal együtt a minisztérium elküldi az Európai Bizottságnak.
(6) Az (1)-(3) bekezdések feltüntetett károsanyag-tartalom értékeket a cigaretta fogyasztói csomagolásának egyik oldalán kell feltüntetni úgy, hogy az adatok minimum 10%-át foglalják el a cigaretta fogyasztói csomagolása azon oldalterületének, amelyre ki vannak nyomtatva.
(7) A (6) bekezdés alapján a károsanyag-tartalom értékek a következőképpen vannak feltüntetve:
a) „Nikotin: x mg/cig., ahol az x egy tizedes jegyű szám “,
b) „Kátrány: x mg/cig., ahol az x egy egész szám“,
c) „CO: x mg/cig., ahol az x egy egész szám“.

6. §
A dohányáru és a dohányzásra szánt, nem dohánytartalmú termékek árusítása
(1) Tilos dohányáru és dohányzásra szánt, nem dohánytartalmú termékek árusítása
a) élelmiszer-üzletekben, kivéve azokat az üzleteket, ahol a dohányáru árusítására önálló tér vagy állvány van kijelölve,
b) gyermekeknek szánt termékeket kínáló üzletekben,
c) a gyermekintézményekben és játszótereken, alapiskolákban, középiskolákban és oktatási intézményekben, felsőoktatási intézményekben, diákkollégiumokban,
d) egészségügyi intézményekben és szociális szolgáltatást nyújtó intézményekben, beleértve az újságosbódékat, büféket és egyéb árusító helyeket, melyek ezen intézményekben találhatók,
e) házaló kereskedés és távértékesítés útján,
f) tizenkilenc vagy húsz cigarettaszálat tartalmazó kiszereléstől eltérő fogyasztói csomagolásban.
(2) Tilos dohányáru és dohányzásra szánt, nem dohánytartalmú termékek árusítása 18 éven aluli személyek részére.
(3) Mindenki, aki dohányárut és dohányzásra szánt, nem dohánytartalmú terméket árusít, köteles megtagadni azok eladását 18 éven aluli személyeknek.
(4) Tilos forgalomba hozni belső használatra szánt dohányt.
(5) Tilos dohányáru árusítása árukiadó automata által.
(6) Tilos a dohányáru vagy dohánykellékek formáját és kinézetét utánzó termékek árusítása élelmiszer-ipari termékek vagy játékok formájában.

7. §
Dohányzási tilalom
(1) Tilos dohányozni
a) a nyilvános repülőtereken,2a) a nyilvános személyszállítás kötöttpályás járműveiben,2aa) a személyszállítás járműveiben,2ab) az állomások és megállók területén, várótermekben, a védőtetők alatt és a megállókon, a fedett felszállóhelyeken és az utasoknak szánt, ezzel a szállítási formával kapcsolatos zárt légterű nyilvános területeken, a nyílt felszállóhelyeken a felszállóhely kijelölt területétől számított négy méter távolságig,
b) az egészségügyi intézményekben, kivéve dohányzóhelyeket, melyek a pszichiátriai osztályokon vannak kijelölve,
c) elemi iskolákban, középiskolákban és oktatási intézményekben, gyermekintézményekben és játszótereken,
d) felsőoktatási intézményekben és diákkollégiumokban,
e) a szociális szolgáltatást nyújtó intézményekben, kivéve a dohányzóhelyeket,
f) színházakban, mozikban, kiállítóhelyeken, múzeumokban, galériákban és egyéb kulturális létesítményekben, sportlétesítményekben és kereskedelmi egységekben,
g)
1. hivatali épületekben, kivéve a dohányzóhelyeket,
2. az áruházakban, kivéve azokat az építészetileg oly módon elválasztott helyiségeket, hogy a dohánytermékekből, azok füstjéből vagy kátrányából, vagy a dohányzásra szánt és nem dohánytartalmú termékekből származó káros anyagok nem juthatnak át a nyilvánosan hozzáférhető helyiségekbe és nem szennyezik az áruházak nyilvánosan hozzáférhető helyiségeit,
h) közétkezetési létesítményekben, kivéve azokat a létesítményeket, melyekben a nemdohányzók számára a terület legalább 50%-a van fenntartva, amely építészetileg oly módon van elválasztva a dohányzórésztől, hogy a dohánytermékekből, azok füstjéből vagy kátrányából, vagy a dohányzásra szánt és nem dohánytartalmú termékekből származó káros anyagok nem juthatnak át a nemdohányzók részére fenntartott területre, miközben a nemdohányzó részt a létesítmény bejáratánál kell elhelyezni,
i) emberi testet ellátó intézményekben,2b)
j) azokon a területeken, ahol a fiatalkorúak vannak letartóztatva vagy szabadságvesztésüket töltik.
(2) A munkahelyi dohányzási tilalmat külön jogszabály szabályozza.3)
(3) A község önkormányzati rendelet útján korlátozhatja, vagy megtilthatja a dohányzást egyéb nyilvános helyeken is.

8. §
A természetes személyek-vállalkozók és jogi személyek kötelességei
(1) A természetes személy-vállalkozó és jogi személy köteles
a) megteremteni a nemdohányzók védelmének feltételeit a dohánytermékekből, azok füstjéből vagy kátrányából, vagy a dohányzásra szánt és nem dohánytartalmú termékekből származó káros anyagoktól,,
b) e törvény szerint bebiztosítani a tiltások és korlátozások betartását.
(2) Mindenki, aki dohányárut és dohányzásra szánt, nem dohánytartalmú termékeket árusít, köteles látható helyen elhelyezett közleménnyel figyelmeztetni a nyilvánosságot a 6. § (2) bek. alapján.
(3) A természetes személy-vállalkozó és jogi személy, aki olyan intézményeket működtet, melyekben tilos a dohányzás, köteles a dohányzás tiltására felhívni a nyilvánosság figyelmét biztonsági és egészségügyi jelzéssel,3a) melyet látható helyen kell elhelyezni.
(4) Azokon a területeken, ahol a 7. § szerint tilos a dohányzás, látható helyen közleményt kell elhelyezni azzal az információval, hogy hol és mely, a 9. § alapján e törvény betartásának ellenőrzést végrehajtani köteles szerveknél lehet bejelentést tenni e törvény megsértéséről.

9. §
Ellenőrzés
(1) E törvény betartásának ellenőrzését a következő ellenőrző szervek kötelesek végrehajtani:
a) Szlovák Kereskedelmi Felügyelet,
b) Szlovák Köztársaság Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hatósága,
c) a közigazgatási szervek közegészségügy részlegei (a továbbiakban „közegészségügyi szervek“),4)
d) a község,
e) a vasúti, autóbusz és egyéb rendszeres személyszállítás üzemeltetői,
f) a rendőrség.
(2) E törvény 4. és 6. §-a szerint megállapított törvénysértéseket az (1) bekezdés b)-f) pontjaiban megnevezett ellenőrző szervek haladéktalanul jelentik a Szlovák Kereskedelmi Felügyeletnek.
(3) E törvény 4-7. §-a szerint megállapított törvénysértéseket az (1) bekezdés a), b), d)-f) pontjaiban megnevezett ellenőrző szervek jelentik a Szlovák Köztársaság Közegészségügyi Hivatalának.
(4) E törvény munkahelyeken való betartásának ellenőrzésére a munkáltatókon kívül a munkaügyi felügyeleti szervek és az egészségvédelmi szervek jogosultak.4)

10. §
Közigazgatási bírságok
(1) A Szlovák Kereskedelmi Felügyelet 331 eurótól 6 638 euróig terjedő bírságot szab ki természetes személy-vállalkozónak és jogi személynek, amely kiskereskedelmi tevékenység során a 4. § szerint a fogyasztói csomagoláson figyelmeztető feliratokkal nem ellátott dohányárut árusít.
(2) A Szlovák Kereskedelmi Felügyelet 331 eurótól 6 638 euróig terjedő bírságot szab ki természetes személy-vállalkozónak és jogi személynek, amely figyelmen kívül hagyja a dohányárukat és dohányzásra szánt, nem dohánytartalmú termékek árusítására vonatkozó tiltást és korlátozást a 6. § szerint.
(3) A Szlovák Köztársaság Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hatósága 3 319 eurótól 331 939 euróig terjedő bírságot szab ki, ha az (1) és (2) bekezdés szerinti tettet a dohányáruk és dohányzásra szánt, nem dohánytartalmú termékek gyártója, importőre vagy forgalmazója az ezen dohányáruk és dohányzásra szánt, nem dohánytartalmú termékek nagykereskedelmi forgalomba való bevezetésénél követi el.
(4) A Szlovák Köztársaság Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hatósága 3 319 eurótól 331 939 euróig terjedő bírságot szab ki, ha a (2) bekezdés szerinti tettet a dohányárukat és dohányzásra szánt, és nem dohánytartalmú termékeket gyártó vagy importáló az ezen dohányáruk és dohányzásra szánt, és nem dohánytartalmú termékek kiskereskedelmi forgalomba való bevezetésénél követi el.
(5) A Szlovák Köztársaság Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hatósága 3 319 eurótól 331 939 euróig terjedő bírságot szab ki, ha a dohányáru gyártója a nagykereskedelmi tevékenység során megszegi a károsanyag-tartalom túllépéséről szóló rendelkezést az 5. § szerint.
(6) A Szlovák Kereskedelmi Felügyelet 500 eurótól 15 000 euróig terjedő bírságot szab ki természetes személy-vállalkozónak és jogi személynek, ha nem biztosítja be a 8. § (2)-(4) bekezdések szerinti korlátozások betartását.
(7) A közegészségügyi szervek 500 eurótól 15 000 euróig terjedő bírságot szabnak ki természetes személy-vállalkozónak és jogi személynek, ha nem biztosítja be a 7. § (1) bekezdése b)-i) pontjai szerinti tiltások betartását.
(8) E törvény szerinti bírságokat az ellenőrző hatóság által megállapított kötelességszegés megállapításának napját követő két éven belül lehet kiszabni, legkésőbb azonban a kötelességszegés napjától számított öt éven belül.
(9) A bírság kiszabásánál figyelembe veendő a kötelességszegés súlyossága, időtartama és a keletkezett vagy fenyegető egészségre káros következmények.
(10) A Szlovák Kereskedelmi Felügyelet, közegészségügyi szervek és a Szlovák Köztársaság Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hatósága által kiszabott bírságokból származó bevételek az állami költségvetés bevételét képezik.
(11) Ha ez a törvény nem határoz másként, a bírságok kiszabására a közigazgatási eljárásról szóló általános előírások vonatkoznak.5)

11. §
Szabálysértések
(1) Szabálysértést követ el, aki:
a) megsérti a dohányzási tilalmat a 7. § (1) bek. a) pontja szerint,
b) megsérti a dohányzási tilalmat a 7. § (1) bek. b)-i) pontjai szerint,
c) lehetővé teszi a dohányáruk és dohányzásra szánt, nem dohánytartalmú termékek fogyasztását 18 éven aluli személynek,
d) megsérti a dohányzási tilalmat a 7. § (1) bek. j) pontja szerint.
(2) Az (1) bek. a), b) és d) pontjai szerinti szabálysértésekért 331 euró bírságot lehet kiszabni.
(3) Az (1) bek. c) pontja szerinti szabálysértésért 497 euró bírságot lehet kiszabni.
(4) Az (1) bek. a) pontja szerinti szabálysértésekben a községek járnak el, helyszíni eljárás keretén belül eljárhat a községi rendőrség és az állami rendőrség is.
(5) Az (1) bek. b) és c) pontjai szerinti szabálysértésekben a közegészségügyi szervek4) járnak el, helyszíni eljárás keretén belül eljárhatnak a 9. § (1) bek. a), b), d) és f) pontjaiban megnevezett szervek is.
(6) Az (1) bek. d) pontja szerinti szabálysértésekben külön jogszabály által meghatározott szervek járnak el.5a)
(7) A szabálysértésekre és az eljárásokra a szabálysértésekről szóló általános előírások vonatkoznak.6)
(8) A kiszabott bírságokból származó bevételek az állami költségvetés bevételét képezik, kivéve a község által kiszabott bírságokból származó bevételek, melyek a község bevételét képezik.

12. §
Átmeneti rendelkezések
(1) Azok a dohányárukat, melyek nem felelnek meg a 4. §-ban foglaltaknak, és cigarettákat és az 5. § szerinti követelményeket legkésőbb 2004. október 31-ig lehet a gyártani és a Szlovák Köztársaság területére importálni; nikotintartalmuk nem haladhatja meg a 1,2 mg/cig.-t és kátránytartalmuk nem haladhatja meg a 12 mg/cig.-t.
(2) Az (1) bekezdés szerinti cigaretta forgalomba hozásának legkésőbb 2005. május 31-én véget kell érnie.
(3) A dohánytermékek forgalmazásának, kivéve az (1) bekezdés szerinti cigarettáét, legkésőbb 2005. május 31-én véget kell érnie.
(4) A dohányáru gyártója és importőre a minisztériumnak először legkésőbb 2004. december 1-jéig köteles a 3. § szerinti jelentést előterjeszteni.
(5) Más, mint tizenkilenc vagy húsz szálas fogyasztói kiszerelésű cigarettát, kivéve a tíz szálas kiszerelésű csomagolást. A Szlovák Köztársaságban előállítani vagy oda behozni legkésőbb 2009. január 1-jéig lehet. 
(6) Más, mint tizenkilenc vagy húsz szálas fogyasztói kiszerelésű cigarettát, kivéve a tíz szálas kiszerelésű csomagolást, legkésőbb 2009. szeptember 30-áig lehet árusítani.
(7) A tíz szálas fogyasztói kiszerelésű cigarettát legkésőbb 2010. január 31-éig lehet gyártani vagy behozni a Szlovák Köztársaság területére.
(8) A tíz szálas fogyasztói kiszerelésű cigarettát legkésőbb 2010. július 31-éig lehet árusítani.
(9) A Szlovák Kereskedelmi Felügyelőség 10 000-20 000 szlovák korona büntetést szabhat ki arra a természetes személy-vállalkozóra vagy jogi személyre, aki a Szlovák Köztársaság területén más mint tizenkilenc vagy húsz szálas fogyasztói kiszerelésű cigarettát állít elő vagy forgalmaz 2009. január 31-ét követően, kivéve a tíz szálas fogyasztói kiszerelésű cigarettát.
(10) A Szlovák Kereskedelmi Felügyelőség 10 000-20 000 szlovák korona büntetést szabhat ki arra a természetes személy-vállalkozóra vagy jogi személyre, aki a Szlovák Köztársaság területén más mint tizenkilenc vagy húsz szálas fogyasztói kiszerelésű cigarettát állít elő vagy forgalmaz 2009. szeptember 30-át követően, kivéve a tíz szálas fogyasztói kiszerelésű cigarettát.
(11) A Szlovák Kereskedelmi Felügyelőség 10 000-20 000 szlovák korona büntetést szabhat ki arra a természetes személy-vállalkozóra vagy jogi személyre, aki a Szlovák Köztársaság területén tíz szálas fogyasztói kiszerelésű cigarettát állít elő vagy forgalmaz 2010. január 31-ét követően.
(12) A Szlovák Kereskedelmi Felügyelőség 10 000-20 000 szlovák korona büntetést szabhat ki arra a természetes személy-vállalkozóra vagy jogi személyre, aki tíz szálas fogyasztói kiszerelésű cigarettát forgalmaz 2010. július 31-ét követően.

12.a §
Átmeneti rendelkezések a 2013. július 1-től hatályos szabályozásokhoz
(1) A dohánytermék 4. § 5. bekezdése szerinti csomagolását, kivéve a nem dohányzásra szánt dohánytermék csomagolását, legkésőbb 2014. március 27-ig lehet kiegészítő figyelmeztetésekkel megjelölni e törvény 4. § 4. bekezdése értelmében a 2013. június 30-ig hatályos törvény szerint.
(2) Azon dohányterméket, kivéve a nem dohányzásra szánt dohányterméket, amely 4. § 5. bekezdése szerinti csomagolása e törvény 4. § 4. bekezdése értelmében 2013. június 30-ig hatályos törvény szerint van kiegészítő figyelmeztetéssel megjelölve, 2016. március 28-ig lehet forgalomba hozni.
(3) Azon természetes személynek-vállalkozónak és jogi személynek, aki a 7. § 1. bekezdés szerint létesítményt működtet, amelyben 2013. július 1-től tilos a dohányzás, a 8. § 3. bekezdése és a 8. § 4. bekezdése szerinti kötelezettségeket legkésőbb 2013. december 31-ig teljesítenie kell.
(4) Az e törvény szerinti eljárások, melyek nem lettek 2013. június 30-ig jogerősen lezárva, e törvény 2013. június 30-ig hatályos jogi állapot szerint kerülnek lezárásra.

13. §
Záró rendelkezések
Ezzel a törvénnyel implementálódnak az Európai Unió mellékletben feltüntetett kötelező jogi irányelvei.

14. §
Hatályon kívül helyezés
A Törvénykönyv 147/2001. sz. törvényével módosított, a nemdohányzók védelméről szóló 67/1997. sz. törvény, 553/2001. sz. törvény, 23/2002. sz. törvény és a 128/2002. sz. törvény hatályon kívül helyeződik.


VI. cikkely
Hatályosság
A törvény 2004. július 1-jén lép hatályba.


Rudolf Schuster s. k.
Pavol Hrušovský s. k.
Mikuláš Dzurinda s. k.


1) Az SzK NT 152/1995. sz. élelmiszer-törvényének 3. §-a
1a) Pl. a Kereskedelmi törvénykönyv 18. és 19. §-a
1aa) A Tt. 514/2003. sz., a közhatalom gyakorlása során okozott károkért való felelősségről és némely törvények módosításáról szóló törvény 2. §-ának 2. bek. b) pontja értelmében.
2) A Tt. 264/1999. sz., az árucikkek műszaki követelményeiről és ekvivalenciájáról szóló törvénye
2a) A polgári légiforgalmi törvény, Tt. 143/1998. sz., 2. § j) pont.
2aa) A Tt. 513/2009 sz., a kötöttpályákról és némely törvények módosításáról és kiegészítéséről szóló törvénye 20. §-ának 1. és 2. bekezdése
A Tt. 514/2009. sz., a kötöttpályákon történő közlekedésről szóló törvénye 2. §-ának 1. bekezdése
2ab) A Tt. 56/2012. sz. törvénye a közúti közlekedésről
2b) A Tt. 355/2007. sz., a közegészség védelméről szóló törvényének 23. §-a
3) A Tt. 124/2006. sz., a munkabiztonsági és munka-egészségügyi törvény 6. §-ának 5. bek.
3a) A Szlovák Köztársaság Kormánya 387/2006. sz., a munkabiztonsági és -egészügyi jelzésekről szóló rendeletének 2. sz. melléklete
4) A Tt. 355/2007. sz. törvény 3. § (1) bek.-e.
5) A közigazgatási eljárásról (közigazgatási rendtartás) szóló módosított 71/1967. sz. törvény.
5a) A szabadságvesztés-büntetés letöltéséről és egyes törvények módosításáról és kiegészítéséről szóló 475/2005. sz. törvény 6. §-a.
6) A Szlovák Nemzeti Tanács szabálysértésekről szóló módosított 372/1990. sz. törvénye.


Melléklet a 377/2004 sz. törvényhez

AZ EURÓPAI UNIÓ ÁTVETT KÖTELEZŐ JOGI IRÁNYELVEINEK JEGYZÉKE
1. Az Európai Parlament és a Tanács 2001. június 5-i 2001/37/EK dohányáruk gyártására, forgalmazására és értékesítésére vonatkozó tagállami törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről szóló irányelve (Az EU Közlönyének különkiadása, 15. fejezet, 6. kötet; az EK Közlönye, L 194, 2001.07.18.).
2. A Bizottság 2012. március 7-i 2012/9/EU sz. irányelve, amely módosítja és kiegészíti az Európai Parlament és a Tanács 2001/37/EK sz., a dohányáru gyártására, forgalmazására és értékesítésére vonatkozó tagállami törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről szóló irányelvének I. mellékletét (EU Közlönye L 69, 2012.03.08.).