+421 918 423 569   torvenytar@torvenytar.sk
+421 918 423 569   torvenytar@torvenytar.sk
Zákon o petičnom práve
Zákon o petičnom práve (112/2010)
INFORMÁCIE O ZÁKONE
Dátum prijatia: 04.03.2010
Platnosť od: 30.03.2010
Účinnosť od: 01.07.2010
Účinnosť do: -

PDF VERZIA
TLAČIŤ
HISTÓRIA
Účinnosť od Novela Zákon
29.03.1990   85/1990
Hatályos 2010. július 1-től 2015. augusztus 31-ig

Tt. 85/1990.

Törvény
A PETÍCIÓS JOGRÓL


Kelt: 1990. március 27.


Módosítva:
Tt. 242/1998., hatályos 1998. szeptember 1-től
Tt. 112/2010., hatályos 2010. július 1-től


A Csehszlovák Szocialista Köztársaság Szövetségi Gyűlése az alábbi törvényt fogadta el:


Bevezető rendelkezések

1. §
(1) Mindenkinek joga van egyénileg vagy másokkal közösen közérdek vagy más közösségi érdek ügyében az állami szervekhez vagy a területi önigazgatási szervekhez (a továbbiakban csak „közigazgatási szerv”) fordulni kérelmekkel, javaslatokkal és panaszokkal (a továbbiakban csak „petíció”).
(2) A petícióval nem szabad beavatkozni a bíróság függetlenségébe.
(3) A petíció nem buzdíthat az alkotmány, a törvények és az Európai Unió jogilag kötelező érvényű irányelvei megsértésére, a személyi, politikai vagy egyéb jogok megtagadására vagy korlátozására.

2. §
A petíciós jog gyakorlásában senkit sem szabad gátolni. E jog gyakorlása senkinek sem okozhat sérelmet.

3. §
Petíciós bizottság
(1) A petíció összeállítása, az aláírások beszerzése és a petíciónak a közigazgatási szervhez való kézbesítése céljából a petíciót benyújtó személyek petíciós bizottságot hozhatnak létre.
(2) A petíciós bizottság nem jogi személy.
(3) A petíciós bizottság tagjai kötelesek egy személyt, aki betöltötte 18. életévét, meghatározni képviseletükre a közigazgatási szervvel való kapcsolatban.
(4) Ha nem jött létre a petíciós bizottság, a petíció keretében meg kell határozni egy személyt, aki betöltötte 18. életévét, képviselőnek a közigazgatási szervvel való kapcsolatra. 

4. §
A petíciót támogató aláírások gyűjtése
(1) Mindenkinek joga van törvénybe nem ütköző módon felkérni más személyeket, hogy aláírásukkal támogassák a petíciót. A természetes személy olvashatóan tünteti fel utó- és családi nevét, állandó lakhelyének címét,1) s ezekhez az adatokhoz csatolja aláírását. A jogi személy feltünteti megnevezését és székhelyét; a jogi személy nevében fellépni jogosult személy olvashatóan feltünteti utó- és családi nevét, állandó lakhelyének címét,1) s ezekhez az adatokhoz csatolja aláírását. Ha külön jogszabály1a) szabályozza a petíciót támogató személyek létszámának legalsó határát vagy a petíciót támogató személyek korhatárát, a petíciót támogató személy adatai mellett olvashatóan fel kell tüntetni születési dátumát is. A petíciót támogató személyeknek lehetővé kell tenni, hogy a petíció aláírása előtt rendesen megismerkedjenek annak tartalmával.
(2) Az 1. bekezdésben felsoroltak céljából a petíciót és az aláírási íveket nyilvános helyeken lehet kiállítani. Ehhez nem szükséges a közigazgatási szerv engedélye, nem szabad viszont korlátozni a közúti forgalmat, nem szabad megzavarni a közrendet, s nem szabad korlátozni más személyek jogait és jogos érdekeit.
(3) Aláírásgyűjtéssel a nyilvános helyeken 16 évnél idősebb személyeket lehet megbízni.
(4) Ha az aláírási ívek nem tartalmazzák a petíció szövegét, úgy kell megjelölni őket, hogy egyértelmű legyen, milyen petíciót támogatnak az aláírások; mindegyik petíciós íven fel kell tüntetni az aláíró utó- és családi nevét, valamint állandó lakhelyét, vagy a közigazgatási szervvel való kapcsolat céljából a jogi személy képviseletére kijelölt személy utó- és családi nevét, valamint állandó lakhelyét.
(5) Ha a petíciót nagyobb számú személy támogatta, a petíciót benyújtó személyek kötelesek a petíció szövege alatt feltüntetni a mellékelt petíciós ívek számát. A petíciós íveket folyamatosan meg kell számozni.
(6) A közigazgatási szerv nem veszi figyelembe a petíció támogatását olyan személy által, aki a személyéről szóló adatokat olvashatatlanul vagy a valóságnak nem megfelelően tüntette fel. 

5. §
A petíció benyújtása és kezelése
(1) A petíciót írásban kell megfogalmazni, petíció szóval kell jelölni, és tartalmaznia kell a közérdek vagy más közösségi érdek tárgyát, valamint a 4. § 1. bekezdésében foglalt adatokat arról, ki nyújtja be a petíciót; ha a petíciót petíciós bizottság nyújtja be, fel kell tüntetni a 4. § 1. bekezdésében felsorolt adatokat, éspedig a bizottság mindegyik tagjáról. A 3. § 3. és 4. bekezdése értelmében a közigazgatási szervvel való kapcsolatra kijelölt képviselő csatolja a petícióhoz a feltüntetett utó- és családi neve mellé állandó lakhelyének címét is.
(2) A petíció elektronikus módon történő benyújtása során az írásos forma megőrzöttnek tekinthető, ha megvannak benne a 4. § 1. bekezdésében felsorolt adatok arról, ki nyújtja be a petíciót, és egyúttal rendelkezésre áll az elektronikus aláírási ív, amelyet minősített elektronikus aláírással lehet ellátni.2)
(3) A közigazgatási szerv, amelyhez kézbesítették a petíciót, köteles azt átvenni. Ha a petíció tartalmából kiderül, hogy nem ő az illetékes a petícióval foglalkozni, a kézbesítéstől számított tíz munkanapon belül továbbítja azt az illetékes szervnek, s tudatja vele, ki nyújtotta be a petíciót. Ha a közigazgatási szerv nem illetékes a petíció egy részének intézésében, a petíció másolatát a kérdéses résszel tíz munkanapon belül továbbítja az illetékes szervnek, s tudatja vele, ki nyújtotta be a petíciót. 
(4) Ha vita alakul ki a petíció intézésére való illetékesség kérdésében, a közigazgatási szerv, amely a petíciót átvette, haladéktalanul a Szlovák Köztársaság Kormányhivatalához továbbítja azt döntés céljából. A Szlovák Köztársaság Kormányhivatala a kézbesítéstől számított tíz napon belül meghatározza, melyik szerv fogja a petíciót vagy annak részét intézni, és ki fogja koordinálni a petíció intézését; a Szlovák Köztársaság Kormányhivatala úgy is dönthet, hogy maga fogja intézni a petíciót. 
(5) Ha a petíció nem tartalmazza az 1. bekezdésben foglalt feltételeket, az illetékes közigazgatási szerv haladéktalanul felszólítja a petíciót benyújtó személyt, hogy küszöbölje ki a petíció hiányosságait, a felszólítás kézbesítését követő 30 napon belül, a felhíváshoz csatolja a tájékoztatást az el nem hárítás következményeiről. Ha a petíciót benyújtó személy a megjelölt időn belül nem küszöböli ki a hiányosságokat, a közigazgatási szerv a petíciót elhalasztja.
(6) Ha az ugyanolyan ügyben benyújtott petíció nem tartalmaz új tényeket, a közigazgatási szerv tudatja a petíciót benyújtó személyekkel álláspontját és az eredeti petíció kezelésének módját. Petíciók tömeges benyújtása esetén a periodikus sajtó és a többi tömegtájékoztatási eszköz által teheti ezt meg.
(7) A közigazgatási szerv köteles a petíciót úgy kivizsgálni és a petíció ügyében úgy eljárni, hogy megállapítsa az ügy valós helyzetét, a valós helyzetnek a jogi előírásokkal és a közérdekkel vagy más közösségi érdekkel való összhangját vagy ellentétét. A petíció kezelésének eredményéről a kézbesítés, illetve az 5. bekezdés szerint a hiányosságok elhárítása utáni 30 munkanapon belül tájékoztatja a petíciót benyújtó személyt vagy a közigazgatási szervvel történő kapcsolatra kijelölt képviselőt. Ha a petíció ügyében nem lehet ilyen határidőben eljárni, az illetékes közigazgatási szerv írásban értesíti a petíciót benyújtó személyt, hogy a petíció kezelése további 30 napot vesz igénybe. Ha ez a törvény nem rendelkezik másként, a petíció kivizsgálása során külön jogszabályok szerint kell megfelelően eljárni.7)
(8) Ha a petíció tartalmából kitűnik, hogy a petíció ügyében nem lehet a 7. bekezdés szerint eljárni, a kérelmet vagy javaslatot tartalmazó petíció intézésében illetékes közigazgatási szerv megítéli a petíció tartalmát és indoklással ellátott írásos választ küld a petíciót benyújtó személynek vagy a közigazgatási szervvel történő kapcsolatra kijelölt képviselőnek a 7. bekezdésben foglalt határidőn belül.
(9) Ha a petíció tárgyát a területi önkormányzati szerv, képviselői, a területi önkormányzati szerv által létrehozott szervezet hatósági szervének tevékenysége képezi, a petíció ügyében az illetékes területi önkormányzati szerv jár el.3)

6. §
Ha a petíció nagygyűlésen született,4) akkor e törvény 1. §-a 2. és 5. bekezdése vonatkozik rá, miközben fel kell tüntetni, milyen nagygyűlésről van szó, s a közgyűlés milyen módon hagyta jóvá; a petíciós bizottságon a nagygyűlés összehívóját értjük.

6.a §
Együttműködés a petíció kezelésében
(1) A petíciót benyújtó személy és a közigazgatási szervvel történő kapcsolatra kijelölt képviselő köteles az illetékes közigazgatási szerv felhívására a felhívás kézbesítése utáni tíz napon belül a szükséges együttműködést tanúsítani a petíciós eljárásban. Ha objektív ok nélkül nem tanúsít együttműködést, a közigazgatási szerv nem köteles a petíció ügyében eljárni. Erről a következményről írásos formában kell tájékoztatni a petíciót benyújtó személyt, illetve a közigazgatási szervvel történő kapcsolatra kijelölt képviselőt még a petíciós eljárásban való együttműködés kérése során. Az együttműködésre való felkéréstől az együttműködés nyújtásáig az 5. §-ban feltüntetett határidőt felfüggesztik.
(2) A közigazgatási szervek és az általuk alapított szervezetek, az állami alapok és közintézmények kötelesek a petíciót kezelő szervnek rendelkezésére bocsátani a szükséges dokumentumokat, egyéb iratokat, nyilatkozatokat, információkat, beleértve a műszaki adathordozókat a petíció kezelése céljából, valamint együttműködést tanúsítani, ha külön jogszabály5) nem rendelkezik másképp. Más jogi személyektől és a természetes személyektől együttműködést csak beleegyezésükkel lehet kérni, ha külön jogszabály5) nem rendelkezik másképp.

Közös rendelkezések

7. §
(1) Mindenki, aki részt vesz a petíció intézésében, maga téríti meg az ezzel felmerülő költségeit.
(2) Ha ez a törvény vagy külön jogszabály6) nem rendelkezik másképp, a petíciók átvételére, nyilvántartására, kezelésére és kezelésük ellenőrzésére a panasztörvény megfelelő rendelkezései alapján kell eljárni.7)

8. §
Amikor ebben a törvényben állami szervekről beszélünk, akkor jogi személyeket is értünk alattuk, amelyeket az állami szerv bízott meg hatáskörrel, ezek a Szociális Biztosító és az egészségbiztosítók.

9. §
A petíciók kezelésére nem vonatkozik a közigazgatási törvény általános rendelkezése.7a)

9.a §
Átmeneti rendelkezések a 2010. július 1-jétől hatályos szabályozásokról
Azon petíciók kezelésére, amelyeket 2010. július 1-je előtt nyújtottak be a közigazgatási szervhez, a 2010. június 30-ig hatályos előírások vonatkoznak. 

10. §
Ez a törvény kihirdetése napján lép hatályba.


Václav Havel s. k.
Alexander Dubček s. k.


1) Például a Tt. 253/1998. számú, a Szlovák Köztársaság polgárainak lakhely-bejelentéséről és a Szlovák Köztársaság lakosságának nyilvántartásáról szóló többször módosított törvénye, a Tt. 48/2002. számú, a külföldiek tartózkodásáról szóló többször módosított törvénye.
1a) Például a Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 346/1990. számú, a községek önkormányzati szerveibe történő választásokról szóló többször módosított törvénye, a Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 369/1990. számú, a községi önkormányzatokról szóló többször módosított törvénye, a Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 377/1990. számú, a Szlovák Köztársaság fővárosáról, Pozsonyról szóló többször módosított törvénye, a Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 401/1990. számú, Kassa városról szóló többször módosított törvénye.
2) A Tt. 215/2002. számú, az elektronikus aláírásról szóló többször módosított törvénye.
3) A Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 369/1990. számú, a községi önkormányzatokról szóló többször módosított törvénye. A Tt. 302/2001. számú, a magasabb szintű önkormányzati területi egységek önkormányzatáról (az önkormányzati megyékről) szóló törvénye 2. §-a.
4) A Tt. 84/1990. számú, a gyülekezési jogról szóló törvénye.
5) Például a Tt. 215/2004. számú, a titokvédelemről szóló többször módosított törvénye, a Tt. 428/2002. számú, a személyes adatvédelemről szóló törvénye, az 563/2009. számú, többször módosított adótörvény 11. §-a, a Tt. 483/2001. számú, többször módosított banktörvénye 89 – 93.b §-ai.
6) Például a Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 350/1996. számú, a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa házszabályáról szóló törvénye 133. és 134. §-ai.
7) A Tt. 9/2010. számú, a panasztételről szóló törvénye.
7a) A Tt. 71/1967. számú, többször módosított közigazgatási eljárási törvénye (közigazgatási rendtartás).
Časová verzia účinná od 1. júla 2010 do 2015. augusta 2015

85/1990 Zb.

Zákon
O PETIČNOM PRÁVE


z 27.marca 1990


Zmena:
242/1998 Z. z. s účinnosťou od 1. septembra 1998
112/2010 Z. z. s účinnosťou od 1. júla 2010


Federálne zhromaždenie Československej socialistickej republiky sa uznieslo na tomto zákone:


Úvodné ustanovenia

§ 1
(1) Každý má právo sám alebo s inými obracať sa vo veciach verejného alebo iného spoločného záujmu na štátne orgány a orgány územnej samosprávy (ďalej len "orgán verejnej správy") so žiadosťami, návrhmi a sťažnosťami (ďalej len "petícia").
(2) Petíciou sa nesmie zasahovať do nezávislosti súdu.
(3) Petícia nesmie vyzývať k porušovaniu ústavy, zákonov a právne záväzných aktov Európskej únie, popieraniu alebo obmedzovaniu osobných, politických alebo iných práv.

§ 2
Vo výkone petičného práva sa nesmie nikomu brániť. Výkon tohoto práva nesmie byť nikomu na ujmu.

§ 3
Petičný výbor
(1) Na zostavenie petície, obstaranie podpisov pod ňu a doručenie petície orgánu verejnej správy môžu osoby podávajúce petíciu vytvoriť petičný výbor.
(2) Petičný výbor nie je právnickou osobou.
(3) Členovia petičného výboru sú povinní určiť osobu, ktorá dovŕšila vek 18 rokov, na ich zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy.
(4) Ak nie je vytvorený petičný výbor, musí sa v petícii určiť osoba, ktorá dovŕšila vek 18 rokov, na styk s orgánom verejnej správy.

§ 4
Zhromažďovanie podpisov pod petíciu
(1) Každý má právo spôsobom neodporujúcim zákonu vyzývať iné osoby, aby svojím podpisom petíciu podporili. Fyzická osoba čitateľne uvedie svoje meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu1) a k týmto údajom pripojí svoj podpis. Právnická osoba uvedie svoj názov a sídlo; osoba oprávnená konať v jej mene čitateľne uvedie svoje meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu1) a k týmto údajom pripojí svoj podpis. Ak osobitný predpis1a) ustanovuje najnižší počet osôb podporujúcich petíciu alebo vek osôb podporujúcich petíciu, uvedie sa čitateľne k údajom o osobe podporujúcej petíciu aj dátum jej narodenia. Osobám podporujúcim petíciu sa musí umožniť, aby sa s obsahom petície riadne oboznámili pred jej podpísaním.
(2) Na účel uvedený v odseku 1 možno petíciu a podpisové hárky vystaviť na miestach prístupných verejnosti. Na to nie je potrebné povolenie orgánu verejnej správy, nesmie však nastať obmedzenie cestnej premávky, rušenie verejného poriadku ani iné obmedzenie práv a právom chránených záujmov iných osôb.
(3) Zhromažďovaním podpisov na mieste prístupnom verejnosti možno poveriť osobu, ktorá dovŕšila vek 16 rokov.
(4) Ak podpisové hárky neobsahujú text petície, musia byť označené tak, aby bolo zrejmé, aká petícia sa má podporiť podpismi; na každom podpisovom hárku musí byť uvedené meno, priezvisko a úplná adresa trvalého pobytu, alebo osoby, ktorá je určená na zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy.
(5) Ak petíciu podporil väčší počet osôb, musia osoby podávajúce petíciu uviesť pod jej textom počet priložených podpisových hárkov. Podpisové hárky sa musia priebežne číslovať.
(6) Orgán verejnej správy neberie do úvahy podporu petície osobou, ktorá o sebe uviedla údaje nečitateľne alebo nepravdivo.

§ 5
Podanie a vybavenie petície
(1) Petícia musí byť písomná, označená slovom petícia a musí obsahovať predmet verejného alebo iného spoločného záujmu a údaje uvedené v § 4 ods. 1 o tom, kto ju podáva; ak petíciu podáva petičný výbor, uvedú sa údaje uvedené v § 4 ods. 1 o každom jeho členovi. Osoba určená na zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy podľa § 3 ods. 3 alebo 4 pripojí v petícii k menu, priezvisku a adrese trvalého pobytu aj podpis.
(2) Pri podaní petície elektronickými prostriedkami sa písomná forma považuje za zachovanú, ak sú v nej uvedené údaje podľa § 4 ods. 1 o tom, kto ju podáva a zároveň je k dispozícii prostredníctvom elektronických prostriedkov elektronický formulár, ktorý možno podpísať zaručeným elektronickým podpisom.2)
(3) Orgán verejnej správy, ktorému sa doručila petícia, je povinný petíciu prijať. Ak z obsahu petície vyplýva, že nie je príslušný vybaviť ju, petíciu do desiatich pracovných dní odo dňa jej doručenia postúpi príslušnému orgánu a oznámi to tomu, kto petíciu podal. Ak nie je príslušný na vybavenie jej časti, kópiu petície s uvedením príslušnej časti do desiatich pracovných dní postúpi príslušnému orgánu verejnej správy a oznámi tomu, kto petíciu podal.
(4) Ak vznikne spor o príslušnosť na vybavenie petície, orgán verejnej správy, ktorý petíciu prijal, ju bezodkladne postúpi na rozhodnutie Úradu vlády Slovenskej republiky. Úrad vlády Slovenskej republiky do desiatich pracovných dní od jej doručenia určí, ktorý orgán bude petíciu alebo jej časť vybavovať a kto bude koordinovať jej vybavenie; Úrad vlády Slovenskej republiky môže rozhodnúť, že petíciu vybaví sám.
(5) Ak petícia nemá náležitosti podľa odseku 1, príslušný orgán verejnej správy bezodkladne vyzve osobu, ktorá petíciu podala, aby odstránila nedostatky petície v lehote najneskôr do 30 pracovných dní od doručenia výzvy, s poučením o následku ich neodstránenia. Ak osoba, ktorá petíciu podala, v tejto lehote nedostatky neodstráni, orgán verejnej správy petíciu odloží.
(6) Ak petícia podaná v tej istej veci neobsahuje nové skutočnosti, orgán verejnej správy oznámi osobám, ktoré petície podali, stanovisko a spôsob vybavenia pôvodnej petície. Pri hromadnom podávaní petícií tak môže urobiť v periodickej tlači a ostatných hromadných informačných prostriedkoch.
(7) Príslušný orgán verejnej správy je povinný prešetriť a vybaviť petíciu tak, aby zistil skutočný stav veci, jeho súlad alebo rozpor s právnymi predpismi a verejným alebo iným spoločným záujmom. Výsledok vybavenia petície písomne oznámi do 30 pracovných dní od doručenia petície alebo od odstránenia jej nedostatkov podľa odseku 5 osobe, ktorá podala petíciu, alebo osobe určenej na zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy. Ak nemožno vybaviť petíciu v tejto lehote, príslušný orgán verejnej správy písomne oznámi osobe, ktorá ju podala, že petícia bude vybavená v lehote ďalších 30 pracovných dní. Ak tento zákon neustanovuje inak, pri prešetrení petície sa primerane postupuje podľa osobitného predpisu.7)
(8) Ak z obsahu petície vyplýva, že petíciu nemožno vybaviť podľa odseku 7, orgán verejnej správy príslušný na vybavenie petície obsahujúcej žiadosť alebo návrh posúdi jej obsah a zašle písomnú odpoveď spolu s odôvodnením osobe, ktorá petíciu podala alebo osobe určenej na zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy v lehote podľa odseku 7.
(9) Ak je predmetom petície činnosť orgánov územnej samosprávy, jej poslancov alebo štatutárneho orgánu organizácie, ktorej zriaďovateľom je orgán územnej samosprávy, petíciu vybavuje príslušný orgán územnej samosprávy.3)

§ 6
Ak vzišla petícia zo zhromaždenia,4) platia pre ňu ustanovenia § 1, 2 a 5 tohto zákona s tým, že musí byť uvedené, z akého zhromaždenia vzišla a ako bola zhromaždením schválená; petičným výborom sa rozumie zvolávateľ zhromaždenia.

§ 6a
Súčinnosť pri vybavovaní petície
(1) Ten, kto podal petíciu, a osoba určená na zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy sú na výzvu príslušného orgánu verejnej správy povinní v lehote desať pracovných dní od doručenia výzvy poskytnúť nevyhnutnú súčinnosť pri vybavovaní petície. Ak bez objektívneho dôvodu neposkytne súčinnosť, orgán verejnej správy nie je povinný petíciu vybaviť. O tomto následku musí byť ten, kto podal petíciu, alebo osoba určená na zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy písomne poučená už pri požiadaní o súčinnosť pri vybavovaní petície. V čase od požiadania o súčinnosť do jej poskytnutia neplynú lehoty uvedené v § 5.
(2) Orgány verejnej správy a nimi zriadené organizácie, ako aj štátne fondy a verejnoprávne inštitúcie sú povinné poskytnúť orgánu vybavujúcemu petíciu potrebné doklady, iné písomnosti, vyjadrenia, informácie vrátane technických nosičov údajov na vybavenie petície, ako aj súčinnosť nevyhnutnú pri vybavovaní petície, ak osobitný predpis5) neustanovuje inak. Od iných právnických osôb a od fyzických osôb možno požadovať súčinnosť len s ich súhlasom, ak osobitný predpis5) neustanovuje inak.

Spoločné ustanovenia

§ 7
(1) Každý, kto sa podieľa na vybavovaní petície, sám uhrádza trovy, ktoré mu vznikli s jej vybavovaním.
(2) Ak tento zákon alebo osobitný predpis6) neustanovuje inak, na prijímanie, evidovanie, vybavovanie a kontrolu vybavovania petícií sa primerane použijú ustanovenia zákona o sťažnostiach.7)

§ 8
Pokiaľ sa v tomto zákone hovorí o štátnych orgánoch, rozumejú sa tým aj právnické osoby, ktorým bola pôsobnosť štátneho orgánu zverená, Sociálna poisťovňa a zdravotné poisťovne.

§ 9
Na vybavovanie petícií podľa tohto zákona sa nevzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní.7a)

§ 9a
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. júla 2010
Na petície, ktoré boli doručené orgánu verejnej správy pred 1. júlom 2010, a na ich vybavenie sa vzťahujú predpisy účinné do 30. júna 2010.

§ 10
Tento zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.


Václav Havel v.r.
Alexander Dubček v.r.
Marián Čalfa v.r.


1) Napríklad § 3 zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, zákon č. 48/2002 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
1a) Napríklad zákon Slovenskej národnej rady č. 346/1990 Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obcí v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 377/1990 Zb. o hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 401/1990 Zb. o meste Košice v znení neskorších predpisov.
2) Zákon č. 215/2002 Z. z. o elektronickom podpise a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
3) § 10 zákona Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov. § 2 zákona č. 302/2001 Z. z. o samospráve vyšších územných celkov (zákon o samosprávnych krajoch).
4) § 6 ods. 7 zákona č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve.
5) Napríklad zákon č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov, § 11 zákona č. 563/2009 o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, § 89 až 93b zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
6) Napríklad § 133 a 134 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
7) Zákon č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach.
7a) Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov.