Hatályos 2016. július 1-től 2024. július 14-ig

Tt. 84/1990.

Törvény
A GYÜLEKEZÉSI JOGRÓL


Kelt: 1990. március 27.


Módosítva:
Tt. 175/1990., hatályos 1990. július 1-től
Tt. 515/2033., hatályos 2004. január 1-től
Tt. 468/2007., hatályos 2007. november 1-től
Tt. 445/2008., hatályos 2009. január 1-től
Tt. 125/2016., hatályos 2016. július 1-től


A Csehszlovák Szocialista Köztársaság Szövetségi Gyűlése az alábbi törvényt hozta meg:


Bevezető rendelkezések

1. §
(1) Az állampolgároknak joguk van a békés gyülekezéshez.
(2) Ezen jog állampolgárok általi gyakorlása arra szolgál, hogy kihasználják a szólásszabadság és más alkotmányos jogok és szabadságjogok lehetőségét, az információ- és véleménycserét, valamint hogy részt vegyenek a közügyek és egyéb társadalmi ügyek megoldásában álláspontjuk és véleményük kifejezése útján.
(3) A jelen törvény szerinti gyülekezésnek (rendezvénynek) számít az utcai felvonulás és tüntetés is.
(4) A rendezvényhez nem szükséges állami hatóság előzetes engedélye.
(5) Tilos a gyülekezés a törvényhozó testület 50 méteres körzetében, vagy olyan helyen, ahol ez a testület ülésezik.

2. §
Nem a jelen törvény szerinti gyülekezés (rendezvény):
a) a személyek gyülekezése az állami hatóságok más jogi előírásokban szabályozott tevékenységével kapcsolatosan;
b) a szolgáltatások nyújtásával kapcsolatos összejövetel;
c) más összejövetelek, amelyek nem az 1. § 2. bek. szerinti célt szolgálják.

A rendezvény összehívása (meghirdetése)

3. §
Összejövetelt 18 éven felüli állampolgár vagy a Szlovák Köztársaságban székelő jogi személy, illetve a Szlovák Köztársaság területén üzemrészleggel vagy szervezeti egységgel bíró külföldi jogi személy, valamint személyek csoportja hirdethet meg (a továbbiakban csak „szervező”).

4. §
(1) A rendezvényeket a községeknek kell bejelenteni (16. §), kivéve:
a) a jogi személyek által szervezett rendezvényeket, melyeken csak az ő tagjaik vagy alkalmazottaik és név szerint meghívott vendégek vehetnek részt;
b) egyházak vagy vallási felekezetek által szervezett rendezvényeket a templomokban vagy más imaházakban, körmeneteket, búcsúkat és más, a vallási hovatartozást kifejező felvonulásokat és találkozókat;
c) az állampolgárok lakhelyén zajló rendezvényeket;
d) a zárt területen, név szerint meghívott személyek találkozóit.
(2) Azon rendezvényekre, amelyek bejelentési kötelezettség alá esnek, a község kiküldheti saját képviselőjét, akinek a szervező köteles megfelelő feltételeket biztosítani feladatai teljesítéséhez, elsősorban lehetővé tenni számára a rendezvény lefolyásának megfigyelését és a rendezvény esetleges feloszlatásának elengedhetetlen lépéseit.
(3) A község kijelölheti azt a helyet a község területén, ahol bejelentési kötelezettség nélkül tarthatók rendezvények az 1. § 2. bek. szerinti célokból. Párhuzamosan meghatározhatja azokat az időpontokat is, amikor ilyen rendezvények nem tarthatók.

5. §
(1) A szervező köteles a rendezvényt írásban bejelenteni a községnek úgy, hogy a bejelentést a község legalább 5 nappal korábban megkapja, leghamarabb azonban 6 hónappal a rendezvény megtartásának napja előtt. A község indokolt esetben elfogadhatja a bejelentést rövidebb határidőben is. Jogi személy nevében a bejelentést az nyújtja be, aki felhatalmazása van a jogi személy nevében eljárni. A bejelentés személyesen is benyújtható munkanapokon nyolc és tizenöt óra között. A község megteremti a feltételeket a bejelentések rendes fogadására.
(2) A bejelentésben a szervező köteles feltüntetni:
a) a rendezvény célját, napját és helyét, valamint időpontjának kezdetét; ha a rendezvényt közterületen tartják, a befejezésének várható időpontját is;
b) a rendezvény résztvevőinek várható létszámát;
c) az intézkedéseket, melyeket annak érdekében foganatosítanak, hogy a rendezvény a törvényekkel összhangban folyjon le, főként a rendezők létszámát, akiket a rendezvény szervezésére kijelölnek és megkülönböztető jelzésük módját;
d) ha utcai felvonulásról van szó, a kiindulópontot, az útvonalat és a befejezés helyét;
e) a rendezvény meghirdetőjének utónevét, családi nevét, személyi számát és lakcímét, jogi személy esetén a cégnevet és székhelyet, valamint annak a személynek az utónevét, családi nevét és lakcímét, aki a nevében történő eljárásra felhatalmazást kapott;
f) annak a személynek az utónevét, családi nevét és lakcímét, aki a rendezvény összehívója nevében az eljárásra felhatalmazást kapott.
(3) Ha a nagygyűlés a szabad ég alatt kerül megrendezésre közterületen kívül, a rendezvény szervezője köteles a bejelentéshez csatolni annak az egyetértő nyilatkozatát is, aki az érintett terület tulajdonosa, esetleg használója.
(4) Ha a bejelentést személyesen nyújtják be, a község a szervezőnek írásban visszaigazolja e tényt, a nap és óra feltüntetésével, amikor a bejelentési kötelezettség teljesült.
(5) Ha a rendezvény szervezője nem tünteti fel a 2. és 3. bekezdés szerinti adatokat, vagy ha nem teljes vagy nem pontos adatokat tüntet fel, a község a bejelentés személyes benyújtásakor erre felhívja a figyelmét azzal a feltétellel, hogy amennyiben ezen hibákat nem küszöböli ki, a bejelentést nem tekintik érvényes bejelentésnek. A szervezőnek jogában áll helyben, a szükséges módon kiegészíteni vagy módosítani a bejelentést. Ha a bejelentés más módon kerül benyújtásra, a község a hibákra haladéktalanul, írásban figyelmezteti a szervezőt. A szervező teljesíti 1. bekezdés szerinti kötelességét, ha a bejelentés hibáit az ebben megadott határidőben kiküszöböli.
(6) A bejelentés adatainak változásait vagy a bejelentett rendezvény törlését a szervező köteles haladéktalanul jelenteni a községnek.

6. §
A szervező jogai és kötelességei
(1) A szervező jogosult megtenni minden intézkedést a rendezvény összehívása érdekében. Jogosult elsősorban a rendezvény bejelentett céljával összhangban személyesen vagy írásban vagy más módon a részvételre felhívni az embereket. A szervezőnek jogában áll az is, hogy a rendezvényre való meghívás megfelelő időben a helyi hangosbeszélőben is kihirdetésre kerüljön. A községek és az állami hatóságok és szervezetek lehetőségük és a körülmények szerint segítséget nyújtanak a szervezőnek.
(2) A szervező 1. bekezdés szerinti jogosultsága megszűnik, ha nem teljesítette az 5. § szerinti bejelentési kötelezettségét, vagy ha a rendezvényt betiltották.
(3) Ha megalapozott az aggály, hogy a rendezvényt megakadályozzák, a szervező felkérheti a rendőri testület illetékes egységét, hogy a rendezvénynek védelmet biztosítson.
(4) A szervezőnek jogában áll közvetlenül vagy a rendezők segítségével utasításokat adni a résztvevőknek a rendezvény zavartalan lefolyásának biztosítása érdekében.
(5) A szervező köteles
a) a község kérésére biztosítani az együttműködést a rendezvény zavartalan lefolyásának biztosítása érdekében, és teljesíteni a külön jogszabályi előírások szerinti kötelességeit;
b) biztosítani a szükséges létszámú, 18 éven felüli, arra alkalmas rendezőt;
c) úgy irányítani a rendezvény lefolyását, hogy az lényegesen ne térjen el a bejelentésben feltüntetett céltól;
d) kötelező érvényű utasítással ellátni a rendezőket;
e) ügyelni a rendezvény békés lefolyására és intézkedni, hogy azt ne zavarhassák meg;
f) a rendezvényt befejezni.
(6) Ha a szervezőnek a rendezvény békés lefolyásának megzavarása esetén nem sikerül a rendet helyreállítania, a községtől vagy a rendőri testület egységétől kéri a szükséges segítséget. Így tehet akkor is, ha a rendezvény befejezése után a résztvevők nem távoznak békésen.
(7) Ha a rendezvényen petíció születik, külön jogszabályi előírások szerint kell eljárni.1)
(8) Az előző bekezdések rendelkezései arányos mértékben vonatkoznak azokra a rendezvényekre is, amelyek a 4. § értelmében nem esnek bejelentési kötelezettség alá.

7. §
A rendezvény résztvevőinek kötelességei
(1) A rendezvény résztvevője köteles teljesíteni a szervező és a 6. § szerinti rendező utasításait, és tartózkodni mindentől, ami a gyűlés rendes és békés lefolyását megzavarná.
(2) A rendezvény befejezését követően a résztvevők kötelesek békésen távozni. Ha a rendezvényt feloszlatják, a résztvevők kötelesek késlekedés nélkül elhagyni a rendezvény helyszínét. A távozásukban senki nem akadályozhatja őket.
(3) A rendezvény résztvevőinél nem lehet lőfegyver vagy robbanóanyag. Ugyanúgy más olyan tárgy sem, amivel sérülés okozható, ha a körülmények vagy a résztvevők viselkedése arra utal, hogy erőszakot fognak alkalmazni vagy erőszakos cselekedet fenyeget.
(4) A rendezvény résztvevője nem takarhatja el arcát oly módon, ami lehetetlenné teszi személyének azonosítását, ha vele szemben a rendőri testület tagjai szolgálati beavatkozást hajtanak végre és a rendőri testület tagja arca felfedésére szólítja fel.

A község feladatai

8. §
(1) A község a helyi feltételekre való tekintettel vagy a közrend érdekében javasolhatja a szervezőnek, hogy a rendezvényt más helyszínen vagy más időpontban tartsák meg.
(2) A község köteles jelenteni a rendőri testületnek a rendezvény megtartását, valamint azt is, hogy a rendezvényt betiltotta, mégpedig közvetlenül a rendezvény bejelentésének kézhezvételét vagy a rendezvény betiltását kimondó határozat kiadását követően.

9. §
A község kötelezheti az esti órákban megtartandó rendezvény szervezőjét a rendezvény olyan időpontban történő befejezésére, hogy ne kerüljön sor az éjszakai nyugalom aránytalan megzavarására.

10. §
(1) A község, melynek a rendezvényt bejelentették, betiltja azt, ha a rendezvény bejelentett célja felhívás:
a) állampolgárok személyiségi, politikai vagy más jogainak tagadására vagy korlátozására irányul nemzetiségük, nemük, fajuk, politikai vagy más meggyőződésük, felekezeti hovatartozásuk és szociális státusuk miatt, vagy ugyanezen okokból a gyűlöletkeltés és intolerancia ösztönözésére;
b) erőszak végrehajtására vagy durva neveletlenségre;
c) az alkotmány, az alkotmányerejű törvények, a törvények és a Szlovák Köztársaságra nézve kötelező erejű és a Szlovák Köztársaság törvényeivel szemben elsőbbséget élvező nemzetközi szerződések más módon történő megsértésére.
(2) A község betiltja a rendezvényt akkor is, ha
a) olyan helyen kerülne megtartásra, ahol a résztvevők komoly egészségkárosodás veszélyének lennének kitéve,
b) ugyanazon a helyen és ugyanabban az időpontban már egy korábban kézbesített bejelentés alapján rendezvényt tartanak és a szervezők között nem született megállapodás a rendezvény megtartásának időpontjáról; ha nem lehet eldönteni, melyik bejelentést nyújtották be korábban, a szervezők jelenlétében sorsolással hozzák meg a döntést,
c) ugyanazon a helyen és ugyanabban az időpontban tartanák, ahol a hatályos törvényi előírások értelmében nyilvános kulturális vagy sportrendezvény megtartását engedélyezték.1a)
(3) A község betilthatja a rendezvényt, ha az olyan területen kerülne megrendezésre, ahol a közlekedés és áruszállítás korlátozására lenne szükség és ez komoly ellentétben állna a lakosság érdekeivel, amennyiben a rendezvény más helyen különösebb nehézségek nélkül megtartásra kerülhetne úgy, hogy az nem hiúsítaná meg a rendezvény bejelentett célját.
(4) A község nem tilthatja be a rendezvényt a 2. és 3. bekezdésben felsorolt okokból, ha a szervező elfogadta a község 8. § szerinti javaslatát.

11. §
(1) A rendezvény betiltásáról (10. §) vagy befejezésének időpontjáról (9. §) a község haladéktalanul dönt, legkésőbb azonban három napon belül attól a pillanattól számítva, amikor az érvényes bejelentést kézhez vette.
(2) A község a határozat kiadásának napján kifüggeszti az írásos határozatot hivatalos hirdetőtábláján egészen addig a napig, amikor a rendezvény megtartására sor kerül, és határozatát kihirdeti a helyi hangosbeszélőben vagy más, helyileg szokásos módon; ha a rendezvény lebonyolítására két vagy több község területén kerül sor, a körzeti hivatal biztosítja, hogy határozatát minden községben kihirdessék, ahol a rendezvényre sor kerül. A hivatalos hirdetőtáblán való kifüggesztéssel a szervezőnek a határozatot kézbesítettnek kell tekintenie. Ha a község az 1. bekezdésben taglalt határidőben a határozat írásos változatát nem függeszti ki hivatalos hirdetőtábláján, a rendezvény szervezője a rendezvényt megtarthatja. A község haladéktalanul elküldi határozata írásos változatát a szervezőnek és közzéteszi azt a honlapján, ha az a rendelkezésére áll.
(3) Ha a közigazgatási bíróság megsemmisíti a rendezvény betiltását kimondó határozatot, a szervező jogosult a rendezvényt az eredeti bejelentés szerint vagy a közigazgatási bíróság döntésének jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül megtartani.

12. §
(1) Ha a rendezvényt annak ellenére megtartják, hogy azt betiltották, a község képviselője felszólítja a szervezőt a rendezvény azonnali befejezésére. Ha a szervező nem tesz hatékony intézkedéseket annak érdekében, hogy a résztvevők békésen távozzanak, a község képviselője közli a résztvevőkkel, hogy a rendezvényt feloszlatták, és felszólítja őket, hogy békésen távozzanak. A felszólításnak tartalmaznia kell a rendezvény feloszlatásának okait és a figyelmeztetést annak következményeire, ha a felszólításnak nem engedelmeskednek, és olyan módon kell azt megtenni, hogy az a résztvevők számára érthető legyen, valamint hogy azzal a rendezvény összes résztvevője megismerkedhessen.
(2) A község képviselőjének távolléte esetén az 1. bekezdésben taglalt rendezvényt az ott meghatározott módon feloszlathatja a rendőri testület szolgálatban lévő tagja is.
(3) A rendezvényt, amelyre úgy kerül sor, hogy azt az 5. § szerint bejelentették volna, az 1. bekezdés szerinti módon feloszlatják, ha teljesülnek azok a körülmények, amelyek a 10. § 1-3. bek. szerinti betiltását indokolják. Ugyanez vonatkozik arra a rendezvényre is, amelyet nem hívott össze szervező. A szervezők szabálysértési felelőssége fennáll akkor is, ha a rendezvényt nem oszlatták fel.
(4) Az 1. bekezdésben taglalt módon kell eljárni akkor is, ha a rendezvény az éjszakai órákban a befejezés megadott időpontját követően is folytatódik (9. §).
(5) A rendezvényt, melyet bejelentettek és nem tiltottak be, az 1. bekezdésben taglalt módon fel lehet oszlatni, ha az lényegesen eltér a bejelentett céljától oly módon, hogy a rendezvény folyamán teljesülnek azok a körülmények, amelyek indokolnák a betiltását a 10. § 1. bekezdése értelmében.
(6) A 3. és az 5. bekezdésben taglalt rendezvényt a község képviselője az 1. bekezdésben taglalt módon feloszlathatja, ha a résztvevők bűncselekményt követnek el és nem biztosítható a rend helyreállítása más módon, főként az egyes elkövetők elleni fellépéssel. A község képviselőjének távollétében ezt megteheti az illetékes rendőri testület parancsnoka vagy parancsnoki szerepet betöltő tagja.

14. §
A gyülekezési jog elleni szabálysértések
(1) Arra, aki a rendezvényt anélkül hívja össze vagy szervezi meg, hogy bejelentési kötelezettségét teljesítené, vagy olyan rendezvényt szervez meg, amelyet betiltottak, vagy komoly mértékben megsérti a szervező jelen törvény szerinti egyéb kötelességét, melyet a 6. § 5. bek. a) pontja megszab, 165 euróig terjedő bírság szabható ki.
(2) Ugyanilyen bírsággal sújtható az is, aki
a) figyelmen kívül hagyja a szervező vagy a hivatalos rendezők rendfenntartó intézkedéseit vagy ezen személyeket a kötelességük teljesítésében akadályozza;
b) jogtalanul nehezíti a rendezvény résztvevőinek belépését a rendezvényre, vagy ebben akadályozza őket;
c) mint a rendezvény résztvevője lőfegyvert vagy robbanószert, vagy egyéb tárgyat tart magánál, amellyel egészségkárosodás okozható, és ha a körülményekből vagy a viselkedéséből arra lehet következtetni, hogy erőszakos cselekményre vagy erőszakkal való fenyegetésre akarja használni ezeket;
d) jogosulatlanul behatol a rendezvényre;
e) oda nem illő viselkedésével akadályozza a résztvevőket a rendezvény céljának teljesítésében;
f) akadályozza a résztvevők békés távozását;
g) mint a rendezvény résztvevője arcát eltakarja oly módon, hogy kilétét ne lehessen megállapítani, amennyiben ellene a rendőri testület tagjai szolgálati beavatkozást hajtanak végre és arcának felfedésére a rendőri testület tagja felszólította;
h) jogosulatlanul és szándékosan akadályoz meg mást gyülekezési joga gyakorlásában.
(3) A szabálysértésre és annak eljárására az általános szabálysértési eljárási előírások vonatkoznak.3)

14.a §
Egyéb közigazgatási jogsértések
(1) A község 663 euróig terjedő bírságot vet ki a jogi személyre, mely mint szervező
a) a rendezvényt anélkül hívta össze vagy rendezte meg, hogy bejelentési kötelezettségét teljesítette volna;
b) betiltott rendezvényt szervezett meg;
c) nem biztosította a bejelentett számú, alkalmas, 18 éven felüli rendezőt;
d) a rendezvényt úgy vezényelte le, hogy az lényegesen eltért a rendezvény bejelentésben meghatározott céljától;
e) az esti órákban megtartott rendezvényt nem fejezte be abban az időpontban, amelyet a község meghatározott, amivel aránytalan mértékben megzavarta az éjszaki nyugalmat.
(2) A bírság kiszabásakor a község elsősorban a jogellenes cselekmény súlyosságát, módját, időtartamát és következményeit mérlegeli.
(3) A bírság kiszabására a közigazgatási eljárás általános szabályai vonatkoznak.4)
(4) A bírságból származó bevételek a község bevételei.

Közös rendelkezések

15. §
Az 1. § 2. bekezdésében szereplő célt szolgáló állampolgári gyűlésekre, melyeket nem hívott össze senki (5. §), az 1., 2. §, a 4. § 3. bek., a 7. §, a 12. § 3. és 6. bek., valamint a 14. § rendelkezései vonatkoznak.

16. §
A jelen törvény 11. §-a szerinti eljárásokra a közigazgatási eljárási törvény4) 3. §-a 1-3. bekezdésének, 46., 47. és 52. §-ának rendelkezései vonatkoznak. Az eljárás megkezdettnek tekintendő attól a naptól számítva, amikor a község megkapja a bejelentést; az eljárás résztvevője a szervező.

17. §
Ha a jelen törvényben a határidő napok számában van megadva, egy nap alatt 24 órás időtartamot értünk azon eseménytől számítva, melyhez a határidő kötődik.

18. §
Közterület alatt a jelen törvény céljaira közutakat (kivéve a közcélt nem szolgáló egyedi célú utakat)5) értünk, vagyis tereket, sugárutakat és utcákat, valamint egyéb más, a szabad ég alatt lévő területeket, melyek korlátlanul hozzáférhetők bárki számára.

18.a §
Ha a rendezvény jellege megköveteli, hogy a közúton5) emelvényt vagy más, ideiglenes építményt építsenek, vagy közvetítő kocsis hangosítást szereljenek fel, a közutak használatát szabályozó külön törvény szerint kell eljárni.5)

19. §
A 11. § 1. bek., 12. § és a 20. § szerinti határozat ellen fellebbezéssel élni nem lehet.

20. §
A község jelen törvény szerinti hatásköreit a körzeti hivatal gyakorolja, amennyiben a rendezvény meghaladja a község területét.

21. §
Megszüntető rendelkezések
Megszűnik:
1. a Tt. 68/1951. sz. törvénye az önkéntes szervezetekről és nagygyűléseikről a későbbi módosítások értelmében, amennyiben nagygyűlésekről van szó;
2. a belügyminiszter 320/1951. Ú. l. számú ( 348/1951. Ú.v. számú) rendelete az önkéntes szervezetekről és nagygyűléseikről a későbbi módosítások értelmében, amennyiben nagygyűlésekről van szó;
3. a Tt. 126/1968. sz. törvénye 1. és 3. §-a a közrend megszilárdítását célzó egyes átmeneti intézkedésekről;
4. a Tt. 40/1974. sz., a Nemzetbiztonsági Testületről szóló törvényének 40. §-a.

22. §
Hatályba léptetés
A jelen törvény a kihirdetése napján lép hatályba.


Havel s. k.
Dubček s. k.
Čalfa s. k.


1) A Tt. 85/1990. sz. törvénye a petíciós jogról.
1a) A Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 96/1991. sz. törvénye a nyilvános kulturális rendezvényekről.
A Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 315/1992. sz. törvénye a nyilvános testnevelési, sport- és turisztikai rendezvényekről.
3) A Tt. 60/1961. sz., a nemzeti bizottságoknak a szocialista rend betartásában viselt feladatairól szóló törvénye és későbbi módosításai.
A Tt. 71/1967. sz., a közigazgatási eljárásról szóló törvénye (közigazgatási rend).
4) A Tt. 71/1967. sz. törvénye.
5) A Tt. 135/1961. sz., a közúti közlekedésről szóló törvénye (közúttörvény). (Teljes kiadás a Tt. 55/1984. sz. törvényben.)