Hatályos 2010. július 1-től 2015. augusztus 31-ig

Tt. 85/1990.

Törvény
A PETÍCIÓS JOGRÓL


Kelt: 1990. március 27.


Módosítva:
Tt. 242/1998., hatályos 1998. szeptember 1-től
Tt. 112/2010., hatályos 2010. július 1-től


A Csehszlovák Szocialista Köztársaság Szövetségi Gyűlése az alábbi törvényt fogadta el:


Bevezető rendelkezések

1. §
(1) Mindenkinek joga van egyénileg vagy másokkal közösen közérdek vagy más közösségi érdek ügyében az állami szervekhez vagy a területi önigazgatási szervekhez (a továbbiakban csak „közigazgatási szerv”) fordulni kérelmekkel, javaslatokkal és panaszokkal (a továbbiakban csak „petíció”).
(2) A petícióval nem szabad beavatkozni a bíróság függetlenségébe.
(3) A petíció nem buzdíthat az alkotmány, a törvények és az Európai Unió jogilag kötelező érvényű irányelvei megsértésére, a személyi, politikai vagy egyéb jogok megtagadására vagy korlátozására.

2. §
A petíciós jog gyakorlásában senkit sem szabad gátolni. E jog gyakorlása senkinek sem okozhat sérelmet.

3. §
Petíciós bizottság
(1) A petíció összeállítása, az aláírások beszerzése és a petíciónak a közigazgatási szervhez való kézbesítése céljából a petíciót benyújtó személyek petíciós bizottságot hozhatnak létre.
(2) A petíciós bizottság nem jogi személy.
(3) A petíciós bizottság tagjai kötelesek egy személyt, aki betöltötte 18. életévét, meghatározni képviseletükre a közigazgatási szervvel való kapcsolatban.
(4) Ha nem jött létre a petíciós bizottság, a petíció keretében meg kell határozni egy személyt, aki betöltötte 18. életévét, képviselőnek a közigazgatási szervvel való kapcsolatra. 

4. §
A petíciót támogató aláírások gyűjtése
(1) Mindenkinek joga van törvénybe nem ütköző módon felkérni más személyeket, hogy aláírásukkal támogassák a petíciót. A természetes személy olvashatóan tünteti fel utó- és családi nevét, állandó lakhelyének címét,1) s ezekhez az adatokhoz csatolja aláírását. A jogi személy feltünteti megnevezését és székhelyét; a jogi személy nevében fellépni jogosult személy olvashatóan feltünteti utó- és családi nevét, állandó lakhelyének címét,1) s ezekhez az adatokhoz csatolja aláírását. Ha külön jogszabály1a) szabályozza a petíciót támogató személyek létszámának legalsó határát vagy a petíciót támogató személyek korhatárát, a petíciót támogató személy adatai mellett olvashatóan fel kell tüntetni születési dátumát is. A petíciót támogató személyeknek lehetővé kell tenni, hogy a petíció aláírása előtt rendesen megismerkedjenek annak tartalmával.
(2) Az 1. bekezdésben felsoroltak céljából a petíciót és az aláírási íveket nyilvános helyeken lehet kiállítani. Ehhez nem szükséges a közigazgatási szerv engedélye, nem szabad viszont korlátozni a közúti forgalmat, nem szabad megzavarni a közrendet, s nem szabad korlátozni más személyek jogait és jogos érdekeit.
(3) Aláírásgyűjtéssel a nyilvános helyeken 16 évnél idősebb személyeket lehet megbízni.
(4) Ha az aláírási ívek nem tartalmazzák a petíció szövegét, úgy kell megjelölni őket, hogy egyértelmű legyen, milyen petíciót támogatnak az aláírások; mindegyik petíciós íven fel kell tüntetni az aláíró utó- és családi nevét, valamint állandó lakhelyét, vagy a közigazgatási szervvel való kapcsolat céljából a jogi személy képviseletére kijelölt személy utó- és családi nevét, valamint állandó lakhelyét.
(5) Ha a petíciót nagyobb számú személy támogatta, a petíciót benyújtó személyek kötelesek a petíció szövege alatt feltüntetni a mellékelt petíciós ívek számát. A petíciós íveket folyamatosan meg kell számozni.
(6) A közigazgatási szerv nem veszi figyelembe a petíció támogatását olyan személy által, aki a személyéről szóló adatokat olvashatatlanul vagy a valóságnak nem megfelelően tüntette fel. 

5. §
A petíció benyújtása és kezelése
(1) A petíciót írásban kell megfogalmazni, petíció szóval kell jelölni, és tartalmaznia kell a közérdek vagy más közösségi érdek tárgyát, valamint a 4. § 1. bekezdésében foglalt adatokat arról, ki nyújtja be a petíciót; ha a petíciót petíciós bizottság nyújtja be, fel kell tüntetni a 4. § 1. bekezdésében felsorolt adatokat, éspedig a bizottság mindegyik tagjáról. A 3. § 3. és 4. bekezdése értelmében a közigazgatási szervvel való kapcsolatra kijelölt képviselő csatolja a petícióhoz a feltüntetett utó- és családi neve mellé állandó lakhelyének címét is.
(2) A petíció elektronikus módon történő benyújtása során az írásos forma megőrzöttnek tekinthető, ha megvannak benne a 4. § 1. bekezdésében felsorolt adatok arról, ki nyújtja be a petíciót, és egyúttal rendelkezésre áll az elektronikus aláírási ív, amelyet minősített elektronikus aláírással lehet ellátni.2)
(3) A közigazgatási szerv, amelyhez kézbesítették a petíciót, köteles azt átvenni. Ha a petíció tartalmából kiderül, hogy nem ő az illetékes a petícióval foglalkozni, a kézbesítéstől számított tíz munkanapon belül továbbítja azt az illetékes szervnek, s tudatja vele, ki nyújtotta be a petíciót. Ha a közigazgatási szerv nem illetékes a petíció egy részének intézésében, a petíció másolatát a kérdéses résszel tíz munkanapon belül továbbítja az illetékes szervnek, s tudatja vele, ki nyújtotta be a petíciót. 
(4) Ha vita alakul ki a petíció intézésére való illetékesség kérdésében, a közigazgatási szerv, amely a petíciót átvette, haladéktalanul a Szlovák Köztársaság Kormányhivatalához továbbítja azt döntés céljából. A Szlovák Köztársaság Kormányhivatala a kézbesítéstől számított tíz napon belül meghatározza, melyik szerv fogja a petíciót vagy annak részét intézni, és ki fogja koordinálni a petíció intézését; a Szlovák Köztársaság Kormányhivatala úgy is dönthet, hogy maga fogja intézni a petíciót. 
(5) Ha a petíció nem tartalmazza az 1. bekezdésben foglalt feltételeket, az illetékes közigazgatási szerv haladéktalanul felszólítja a petíciót benyújtó személyt, hogy küszöbölje ki a petíció hiányosságait, a felszólítás kézbesítését követő 30 napon belül, a felhíváshoz csatolja a tájékoztatást az el nem hárítás következményeiről. Ha a petíciót benyújtó személy a megjelölt időn belül nem küszöböli ki a hiányosságokat, a közigazgatási szerv a petíciót elhalasztja.
(6) Ha az ugyanolyan ügyben benyújtott petíció nem tartalmaz új tényeket, a közigazgatási szerv tudatja a petíciót benyújtó személyekkel álláspontját és az eredeti petíció kezelésének módját. Petíciók tömeges benyújtása esetén a periodikus sajtó és a többi tömegtájékoztatási eszköz által teheti ezt meg.
(7) A közigazgatási szerv köteles a petíciót úgy kivizsgálni és a petíció ügyében úgy eljárni, hogy megállapítsa az ügy valós helyzetét, a valós helyzetnek a jogi előírásokkal és a közérdekkel vagy más közösségi érdekkel való összhangját vagy ellentétét. A petíció kezelésének eredményéről a kézbesítés, illetve az 5. bekezdés szerint a hiányosságok elhárítása utáni 30 munkanapon belül tájékoztatja a petíciót benyújtó személyt vagy a közigazgatási szervvel történő kapcsolatra kijelölt képviselőt. Ha a petíció ügyében nem lehet ilyen határidőben eljárni, az illetékes közigazgatási szerv írásban értesíti a petíciót benyújtó személyt, hogy a petíció kezelése további 30 napot vesz igénybe. Ha ez a törvény nem rendelkezik másként, a petíció kivizsgálása során külön jogszabályok szerint kell megfelelően eljárni.7)
(8) Ha a petíció tartalmából kitűnik, hogy a petíció ügyében nem lehet a 7. bekezdés szerint eljárni, a kérelmet vagy javaslatot tartalmazó petíció intézésében illetékes közigazgatási szerv megítéli a petíció tartalmát és indoklással ellátott írásos választ küld a petíciót benyújtó személynek vagy a közigazgatási szervvel történő kapcsolatra kijelölt képviselőnek a 7. bekezdésben foglalt határidőn belül.
(9) Ha a petíció tárgyát a területi önkormányzati szerv, képviselői, a területi önkormányzati szerv által létrehozott szervezet hatósági szervének tevékenysége képezi, a petíció ügyében az illetékes területi önkormányzati szerv jár el.3)

6. §
Ha a petíció nagygyűlésen született,4) akkor e törvény 1. §-a 2. és 5. bekezdése vonatkozik rá, miközben fel kell tüntetni, milyen nagygyűlésről van szó, s a közgyűlés milyen módon hagyta jóvá; a petíciós bizottságon a nagygyűlés összehívóját értjük.

6.a §
Együttműködés a petíció kezelésében
(1) A petíciót benyújtó személy és a közigazgatási szervvel történő kapcsolatra kijelölt képviselő köteles az illetékes közigazgatási szerv felhívására a felhívás kézbesítése utáni tíz napon belül a szükséges együttműködést tanúsítani a petíciós eljárásban. Ha objektív ok nélkül nem tanúsít együttműködést, a közigazgatási szerv nem köteles a petíció ügyében eljárni. Erről a következményről írásos formában kell tájékoztatni a petíciót benyújtó személyt, illetve a közigazgatási szervvel történő kapcsolatra kijelölt képviselőt még a petíciós eljárásban való együttműködés kérése során. Az együttműködésre való felkéréstől az együttműködés nyújtásáig az 5. §-ban feltüntetett határidőt felfüggesztik.
(2) A közigazgatási szervek és az általuk alapított szervezetek, az állami alapok és közintézmények kötelesek a petíciót kezelő szervnek rendelkezésére bocsátani a szükséges dokumentumokat, egyéb iratokat, nyilatkozatokat, információkat, beleértve a műszaki adathordozókat a petíció kezelése céljából, valamint együttműködést tanúsítani, ha külön jogszabály5) nem rendelkezik másképp. Más jogi személyektől és a természetes személyektől együttműködést csak beleegyezésükkel lehet kérni, ha külön jogszabály5) nem rendelkezik másképp.

Közös rendelkezések

7. §
(1) Mindenki, aki részt vesz a petíció intézésében, maga téríti meg az ezzel felmerülő költségeit.
(2) Ha ez a törvény vagy külön jogszabály6) nem rendelkezik másképp, a petíciók átvételére, nyilvántartására, kezelésére és kezelésük ellenőrzésére a panasztörvény megfelelő rendelkezései alapján kell eljárni.7)

8. §
Amikor ebben a törvényben állami szervekről beszélünk, akkor jogi személyeket is értünk alattuk, amelyeket az állami szerv bízott meg hatáskörrel, ezek a Szociális Biztosító és az egészségbiztosítók.

9. §
A petíciók kezelésére nem vonatkozik a közigazgatási törvény általános rendelkezése.7a)

9.a §
Átmeneti rendelkezések a 2010. július 1-jétől hatályos szabályozásokról
Azon petíciók kezelésére, amelyeket 2010. július 1-je előtt nyújtottak be a közigazgatási szervhez, a 2010. június 30-ig hatályos előírások vonatkoznak. 

10. §
Ez a törvény kihirdetése napján lép hatályba.


Václav Havel s. k.
Alexander Dubček s. k.


1) Például a Tt. 253/1998. számú, a Szlovák Köztársaság polgárainak lakhely-bejelentéséről és a Szlovák Köztársaság lakosságának nyilvántartásáról szóló többször módosított törvénye, a Tt. 48/2002. számú, a külföldiek tartózkodásáról szóló többször módosított törvénye.
1a) Például a Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 346/1990. számú, a községek önkormányzati szerveibe történő választásokról szóló többször módosított törvénye, a Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 369/1990. számú, a községi önkormányzatokról szóló többször módosított törvénye, a Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 377/1990. számú, a Szlovák Köztársaság fővárosáról, Pozsonyról szóló többször módosított törvénye, a Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 401/1990. számú, Kassa városról szóló többször módosított törvénye.
2) A Tt. 215/2002. számú, az elektronikus aláírásról szóló többször módosított törvénye.
3) A Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 369/1990. számú, a községi önkormányzatokról szóló többször módosított törvénye. A Tt. 302/2001. számú, a magasabb szintű önkormányzati területi egységek önkormányzatáról (az önkormányzati megyékről) szóló törvénye 2. §-a.
4) A Tt. 84/1990. számú, a gyülekezési jogról szóló törvénye.
5) Például a Tt. 215/2004. számú, a titokvédelemről szóló többször módosított törvénye, a Tt. 428/2002. számú, a személyes adatvédelemről szóló törvénye, az 563/2009. számú, többször módosított adótörvény 11. §-a, a Tt. 483/2001. számú, többször módosított banktörvénye 89 – 93.b §-ai.
6) Például a Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 350/1996. számú, a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa házszabályáról szóló törvénye 133. és 134. §-ai.
7) A Tt. 9/2010. számú, a panasztételről szóló törvénye.
7a) A Tt. 71/1967. számú, többször módosított közigazgatási eljárási törvénye (közigazgatási rendtartás).