Hatályos 2015. szeptember 1-től 2019. április 30-ig

Tt. 85/1990.

Törvény
A PETÍCIÓS JOGRÓL


Kelt: 1990. március 27.


Módosítva:
Tt. 242/1998., hatályos 1998. szeptember 1-től
Tt. 112/2010., hatályos 2010. július 1-től
Tt. 29/2015., hatályos 2015. szeptember 1-től


A Csehszlovák Szocialista Köztársaság Szövetségi Gyűlése az alábbi törvényt fogadta el:


Bevezető rendelkezések

1. §
(1) Mindenkinek joga van egyénileg vagy másokkal közösen közérdek vagy más közösségi érdek ügyében a közhatalmi szervekhez fordulni kérelmekkel, javaslatokkal és panaszokkal (a továbbiakban csak „petíció”).
(2) Közhatalmi szervek a jelen törvény alkalmazásában
a) az állami szervek,
b) a területi önigazgatási szervek,
c) azon személyek, akiket/amelyeket a törvény más személyek jogairól, jogos érdekeiről vagy kötelességeiről való döntéssel bíz meg.
(3) A petícióval nem szabad beavatkozni a bíróság függetlenségébe.
(4) A petíció nem buzdíthat az alkotmány, a törvények és az Európai Unió jogilag kötelező érvényű irányelvei megsértésére, a személyi, politikai vagy egyéb jogok megtagadására vagy korlátozására.

2. §
A petíciós jog gyakorlásában senkit sem szabad gátolni. E jog gyakorlása senkinek sem okozhat sérelmet.

3. §
Petíciós bizottság
(1) A petíció összeállítása, az aláírások beszerzése és a petíciónak a közhatalmi szervhez való kézbesítése céljából a petíciót benyújtó személyek petíciós bizottságot hozhatnak létre.
(2) A petíciós bizottság nem jogi személy.
(3) A petíció keretében kijelölnek egy 18. életévét betöltött személyt a közhatalmi szervvel való kapcsolattartásra (a továbbiakban csak „képviselő“). Ha létrejött a petíciós bizottság, a képviselőt a petíciós bizottság tagjai jelölik ki.

4. §
A petíció támogatása
(1) Mindenkinek joga van törvénybe nem ütköző módon felkérni más személyeket, hogy aláírásukkal támogassák a petíciót.
(2) A petícióban vagy az aláírási íven a petíciót támogató személy köteles olvashatóan feltüntetni utó- és családi nevét, tartózkodási helyének címét1) és aláírását, ha természetes személyről van szó, vagy megnevezését és székhelyét, ha jogi személyről van szó; a jogi személy nevében fellépni jogosult személy olvashatóan feltünteti utó- és családi nevét, tartózkodási helyének címét és aláírását.
(3) A petíció elektronikus formában is támogatható, miközben a petíciót támogató személy az aláírás helyett
a) az elektronikus petíció támogatása megerősítésének céljára feltünteti az elektronikus postacímét,
b) az elektronikus petíció támogatása megerősítésének céljára feltünteti az elektronikus postaládájának címét,
c) az elektronikus petíció támogatása megerősítésének céljára csatolja minősített elektronikus aláírását, vagy
d) a támogatás megerősítését külön módszerrel végzi el a petíciót támogató személyek adatait elektronikus módon gyűjtő információs rendszer segítségével (a továbbiakban csak „petíciós rendszer”).
(4) Külön jogszabály szabályozhatja a petíció egyéb alaki kellékeit.1a) Ha külön jogszabály1a) szabályozza a petíciót támogató személyek létszámának legalsó határát vagy a petíciót támogató személyek korhatárát, a petíciót támogató személy feltünteti állandó lakhelyét. A jelen bekezdés szerinti petíciót elektronikus formában csak a (3) bek. b), c) vagy d) pontja szerint lehet támogatni.

4.a §
A petíciót támogató aláírások gyűjtése
(1) A petíciós rendszer követelményeit, azok elbírálásának módját, a petíciós rendszer azonosításának módját és a petíciós rendszer minősítéséről szóló tanúsítvány alaki kellékeit általános érvényű jogszabály határozza meg, melyet a Szlovák Köztársaság Kormányhivatala ad ki.
(2) A petíciós rendszer a 4. § (3) bek. d) pontja szerinti célokra csak a petíciós rendszer (1) bekezdés szerinti minősítéséről szóló érvényes tanúsítvány alapján nyújthatja szolgáltatásait.
(3) Az 4. § (1) bek. szerinti célokra a petíciót és az aláírási íveket nyilvános helyeken lehet kiállítani, beleértve az elektronikus környezetben lévő nyilvános helyeket is. A 4. § (1) bek. szerinti jog gyakorlásához nem szükséges a közhatalmi szerv engedélye, nem szabad viszont korlátozni a közúti forgalmat, nem szabad megzavarni a közrendet, megszegni a természet- és tájvédelmi érdekeket, valamint más személyek jogait és jogos érdekeit.
(4) Aláírásgyűjtéssel a nyilvános helyeken 16 évnél idősebb személyeket lehet megbízni.
(5) A petíciót támogató személyeknek lehetővé kell tenni, hogy a petíció aláírása előtt rendesen megismerkedjenek annak tartalmával. Ha az aláírási ívek nem tartalmazzák a petíció szövegét, úgy kell megjelölni őket, hogy egyértelmű legyen, milyen petíciót támogatnak az aláírások; mindegyik aláírási íven fel kell tüntetni a képviselő utó- és családi nevét, valamint tartózkodási helyének címét.
(6) Ha a petíció aláírási íveket tartalmaz, a petíciót benyújtó személy köteles annak szövege alatt feltüntetni a mellékelt aláírási ívek számát. Az aláírási íveknek egyedi megjelöléssel kell rendelkezniük. Ha a petíció a 4. § (3) bek. szerint elektronikus formában is támogatva volt, a petíciót benyújtó személy
a) a 4. § (3) bek. a) pontja szerinti támogatás esetében csatolja az elektronikus adathordozón rögzített aláírási íveket vagy azok helyett feltünteti a petíciót támogató személyek jegyzékét a 4. § (2) bek. és a (3) bek. a) pontja szerinti adatokkal együtt,
b) a 4. § (3) bek. b) pontja szerinti támogatás esetében csatolja az elektronikus adathordozón rögzített aláírási íveket, vagy azok helyett feltünteti a petíciót támogató személyek jegyzékét a 4. § (2) bek., (3) bek. b) pontja és a (4) bek. szerinti adatokkal együtt,
c) a 4. § (3) bek. c) pontja szerinti támogatás esetében csatolja az aláírási íveket elektronikus formában,
d) a 4. § (3) bek. d) pontja szerinti támogatás esetében az aláírási ívek helyett csatolja a petíciót támogató személyek jegyzékét a 4. § (2) bek., (3) bek. d) pontja és a (4) bek. szerinti adatokkal együtt.
(7) A közhatalmi szerv nem köteles figyelembe venni a petíció támogatását olyan személyek által, akik a magukról szóló adatokat olvashatatlanul, hiányosan vagy a valóságnak nem megfelelően tüntették fel.

A petíció benyújtása és kezelése

5. §
(1) A petíciót írásban kell megfogalmazni, a „petíció” szóval kell jelölni, és tartalmaznia kell a közérdek vagy más közösségi érdek tárgyát. A petíciós bizottság összes tagja feltünteti a petícióban az utó- és családi nevét, valamint tartózkodási helyének címét.1) A képviselő az utó- és családi nevéhez, valamint tartózkodási helyének1) címéhez csatolja az aláírását is.
(2) Az írásos forma megőrzöttnek tekinthető akkor is, ha a petíciót a petíciós rendszer segítségével vagy elektronikus módon nyújtották be, amit minősített elektronikus aláírással2) látott el a petíciót benyújtó személy.
(3) A közhatalmi szerv, amelyhez kézbesítették a petíciót, köteles azt átvenni. Ha a petíció tartalmából kiderül, hogy nem ő az illetékes a petícióval foglalkozni, a kézbesítéstől számított tíz munkanapon belül továbbítja azt az illetékes szervnek, és ezt tudatja a képviselővel. Ha a közhatalmi szerv nem illetékes a petíció egy részének intézésében, a petíció másolatát a kérdéses rész feltüntetésével tíz munkanapon belül továbbítja az illetékes szervnek, és ezt tudatja a képviselővel. Az elektronikusan benyújtott petíció továbbítása esetén a közhatalmi szerv külön jogszabály2a) szerint jár el.
(4) Ha a petíció nem tartalmazza az (1) bekezdésben foglalt alaki kellékeket, az illetékes közhatalmi szerv a kézhezvételt követő tíz napon belül írásban felszólítja a képviselőt vagy a petíciót benyújtó személyt, hogy küszöbölje ki a petíció hiányosságait a felszólítás kézbesítését követő 30 munkanapon belül, a felhíváshoz csatolja a tájékoztatást a hibák kiküszöbölésének elmulasztásával járó következményekről. Ha a megjelölt határidőn belül nem küszöbölik ki a petíció hiányosságait, a közhatalmi szerv a petíciót félreteszi.
(5) A közhatalmi szerv köteles a petíciót úgy kivizsgálni és a petíció ügyében úgy eljárni, hogy megállapítsa az ügy valós állását, a valós helyzetnek a jogi előírásokkal és a közérdekkel vagy más közösségi érdekkel való összhangját vagy ellentétét. A petíció kezelésének eredményéről a kézbesítés, illetve a (4) bekezdés szerint a hiányosságok elhárítása utáni 30 munkanapon belül írásban tájékoztatja a képviselőt. A különösen összetett esetekben az illetékes közhatalmi szerv írásban tájékoztatja a képviselőt, hogy a petíciót legkésőbb 60 munkanapon belül kezeli. Ha ez a törvény nem rendelkezik másként, a petíció kivizsgálása során külön jogszabályok szerint kell megfelelően eljárni.7)
(6) Ha a petíció tartalmából kitűnik, hogy a petíció ügyében nem lehet az (5) bekezdés szerint eljárni, a kérelmet vagy javaslatot tartalmazó petíció kezelésében illetékes közhatalmi szerv megítéli a petíció tartalmát és indoklással ellátott írásos választ küld a képviselőnek az (5) bekezdésben foglalt határidőn belül. Az petíció kezelésének eredményéről szóló, (5) vagy (6) bekezdés szerinti írásos értesítésnek számít az elektronikus hivatali dokumentum2b) elektronikus úton történő kézbesítése vagy az eredménynek a petíció támogatására használt petíciós rendszer segítségével történő kézbesítése is.
(7) A közhatalmi szerv köteles a petíció kezelésének eredményét nyilvánosságra hozni a webhelyén,2c) ha létrehozott ilyet és az elektronikus hirdetőtábláján,2d) ha ezt a műszaki feltételek lehetővé teszik, mégpedig a petíció kezelését követő tíz munkanapon belül. A külön jogszabályok szerinti kötelességeket az első mondat nem érint.

5.a §
Ha vita alakul ki a petíció kezelésére való illetékesség kérdésében, a közhatalmi szerv, amely a petíciót átvette, a vita tudomására jutását követő tíz napon belül a Szlovák Köztársaság Kormányhivatalához továbbítja azt döntés céljából.2f)Az a kézbesítéstől számított tíz napon belül meghatározza, melyik szerv fogja a petíciót vagy annak részét kezelni, vagy úgy dönt, hogy maga fogja kezelni a petíciót.

5.b §
Ha az ugyanolyan ügyben benyújtott petíció nem tartalmaz új tényeket, a közhatalmi szerv tudatja a képviselővel vagy a petíciót benyújtó személlyel álláspontját és az eredeti petíció kezelésének módját. Petíciók tömeges benyújtása esetén a periodikus sajtó és a többi tömegtájékoztatási eszköz által teheti ezt meg.

5.c §
Ha a petíció tárgyát a területi önkormányzati szerv, képviselői, a területi önkormányzati szerv által létrehozott szervezet hatósági szervének tevékenysége képezi, a petíció ügyében az illetékes területi önkormányzati szerv jár el.3)

5.d §
(1) Ha a petíciót legalább 10 000 ember támogatja, a képviselővel és a petíciós bizottsággal a Szlovák Köztársaság egész területére kiterjedő hatáskörrel rendelkező illetékes közhatalmi szerv tárgyalja meg azt. Ha a petíció keretében nincs meghatározva petíciós bizottság, a képviselő jogosult a tárgyalásra legfeljebb két további személyt meghívni.
(2) Az (1) bekezdésben feltüntetett közhatalmi szervtől eltérő más, hatáskörrel rendelkező közhatalmi szerv a petíciót akkor tárgyalja meg a képviselővel vagy a petíciós bizottsággal, ha azt legkevesebb 1000 személy vagy legalább azon községnek3a) az önkormányzati szerveibe történő választásra jogosult személyeknek 8%-a támogatja, amelyiknek a petíciót szánták.
(3) Ha a petíciót a (2) bekezdés értelmében a községi képviselő-testületnek vagy a kerületi önkormányzat képviselő-testületének szánják, a képviselő-testület köteles az ülésén megtárgyalni a petíciót és lehetővé tenni a petíciós bizottság képviselőjének és tagjainak felszólalását a petíció megtárgyalása során.
(4) A közhatalmi szerv nem köteles megtárgyalni a petíciót, ha a tartalmának teljes terjedelmében eleget tesz.
(5) Az (1) – (4) bekezdések rendelkezései nem vonatkoznak a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsára és a Szlovák Köztársaság Kormányára sem.

6. §
Ha a petíció nagygyűlésen született,4) akkor e törvény 1-3. és 5. §-ának rendelkezései vonatkoznak rá, miközben fel kell tüntetni, milyen nagygyűlésről van szó, s a közgyűlés milyen módon hagyta jóvá; a petíciós bizottságon a nagygyűlés összehívóját értjük.

6.a §
Együttműködés a petíció kezelésében
(1) A közhatalmi szerv felhívására a képviselő köteles a felhívás kézbesítése utáni tíz napon belül a szükséges együttműködést tanúsítani a petíciós eljárásban. Ha a képviselő objektív ok nélkül nem tanúsít együttműködést ezen határidőn belül, a közhatalmi szerv nem köteles a petíció ügyében eljárni. Erről a következményről írásos formában kell tájékoztatni képviselőt még a petíciós eljárásban való együttműködésre történő felhívás során. Az együttműködésre való felhívás elküldésétől az együttműködés nyújtásáig a petíciós eljárás határidejét felfüggesztik.
(2) A közhatalmi szervek és az általuk alapított szervezetek, az állami alapok és közintézmények kötelesek a petíciót kezelő szervnek rendelkezésére bocsátani a szükséges dokumentumokat, egyéb iratokat, nyilatkozatokat, információkat, beleértve a műszaki adathordozókat a petíció kezelése céljából, valamint együttműködést tanúsítani, ha külön jogszabály5) nem rendelkezik másképp. Más jogi személyektől és a természetes személyektől együttműködést csak beleegyezésükkel lehet kérni, ha külön jogszabály5) nem rendelkezik másképp.

Közös rendelkezések

7. §
(1) Mindenki, aki részt vesz a petíció intézésében, maga téríti meg az ezzel felmerülő költségeit.
(2) Ha ez a törvény vagy külön jogszabály6) nem rendelkezik másképp, a petíciók átvételére, nyilvántartására, kezelésére és kezelésük ellenőrzésére a panasztörvény megfelelő rendelkezései alapján kell eljárni.7)

9. §
A petíciók kezelésére nem vonatkozik a közigazgatási törvény általános rendelkezése.7a)

9.a §
Átmeneti rendelkezések a 2010. július 1-jétől hatályos szabályozásokról
Azon petíciók kezelésére, amelyeket 2010. július 1-je előtt nyújtottak be a közhatalmi szervhez, a 2010. június 30-ig hatályos előírások vonatkoznak. 

9.b §
Átmeneti rendelkezések a 2015. szeptember 1-től hatályos szabályozásokhoz
(1) A Szlovák Köztársaság Kormányhivatala 2016. december 31-ig általános érvényű jogszabályt ad ki a 4.a § (1) bek. szerint. A 4. § (4) bek. szerinti petíció 2016. december 31-ig elektronikus formában nem támogatható.
(2) A 2015. szeptember 1-je előtt benyújtott petíció kezelésére a 2015. augusztus 31-ig hatályos jogi szabályozás vonatkozik.

10. §
Ez a törvény kihirdetése napján lép hatályba.


Václav Havel s. k.
Alexander Dubček s. k.


1) Például a Tt. 253/1998. sz. törvénye a Szlovák Köztársaság állampolgárai tartózkodási helyének bejelentéséről és a Szlovák Köztársaság lakosságának nyilvántartásáról a későbbi jogszabályok értelmében, a Tt. 404/2011. sz. törvénye a külföldiek tartózkodási helyéről és egyes törvények módosításáról és kiegészítéséről.
1a) Például a Szlovák Nemzeti Tanács 369/1990. sz. törvénye a községi önkormányzatokról a későbbi jogszabályok szerint, a Tt. 180/2014. sz. törvénye a választási jog gyakorlásának feltételeiről, valamint egyes törvények módosításáról és kiegészítéséről.
2) A Tt. 215/2002. számú, az elektronikus aláírásról szóló többször módosított törvénye.
2a) A Tt. 305/2013. sz., a közhatalmat gyakorló szervek hatáskörének elektronikus formában történő végrehajtásáról, valamint egyes törvények módosításáról és kiegészítéséről szóló törvényének (törvény az e-Governmentről) 17. §-a a Tt. 214/2014. sz. törvénye szerint.
2b) A Tt. 305/2013. sz. törvényének 27. §-a
2c) A Tt. 275/2006. sz., a közigazgatási információs rendszerekről, valamint egyes törvények módosításáról és kiegészítéséről, szóló törvénye 2. § (1) bek. u) pontja.
2d) A Tt. 305/2013. sz. törvényének 34. §-a
2e) Például a Tt. 215/2004. sz. törvénye a minősített adatok védelméről és egyes törvények módosításáról és kiegészítéséről a későbbi módosítások szerint, a Tt. 563/2009. sz., az adókezelésről (adózási rend) és egyes törvények módosításáról és kiegészítéséről szóló törvényének 11. §, a Tt. 122/2013. sz. törvénye a személyes adatok védelméről és egyes törvények módosításáról és kiegészítéséről a Tt. 84/2014. sz. törvénye szerint.
3) A Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 369/1990. számú, a községi önkormányzatokról szóló többször módosított törvénye. A Tt. 302/2001. számú, a magasabb szintű önkormányzati területi egységek önkormányzatáról (az önkormányzati megyékről) szóló törvénye 2. §-a.
3a) A Tt. 180/2014. sz., a választási jog gyakorlásának feltételeiről, valamint egyes törvények módosításáról és kiegészítéséről szóló törvényének 163. §-a.
4) A Tt. 84/1990. számú, a gyülekezési jogról szóló törvénye.
5) Például a Tt. 215/2004. számú, a titokvédelemről szóló többször módosított törvénye, a Tt. 428/2002. számú, a személyes adatvédelemről szóló törvénye, az 563/2009. számú, többször módosított adótörvény 11. §-a, a Tt. 483/2001. számú, többször módosított banktörvénye 89 – 93.b §-ai.
6) Például a Szlovák Nemzeti Tanács Tt. 350/1996. számú, a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa házszabályáról szóló törvénye 133. és 134. §-ai.
7) A Tt. 9/2010. számú, a panasztételről szóló törvénye.
7a) A Tt. 71/1967. számú, többször módosított közigazgatási eljárási törvénye (közigazgatási rendtartás).